BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

250 Öğrenci sokakta kitap okudu

Iğdır’da, Kütüphane Haftası dolayısıyla Iğdır Bahçeşehir Koleji tarafından sokakta 250 öğrencinin katılımıyla kitap okuma etkinliği düzenlendi.

 Atatürk Caddesi Valilik önünde bank ve kaldırım ve iş yerleri önünde oturan öğrenciler okumaya dikkat çekmek için kitap okudular ve vatandaşlara kitap okumanın faydaları konusunda sokak roportajı yaptılar.

Kitap okuma etkinliğinde  Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, Iğdır İl Nüfus Müdürü İlhan Akış, Birçok kurum Müdürü, Doktor ve vatandaşlar  öğrenciler ile sokak ropörtajı yaptı. Öğrencilerin sorularını yanıtladı ve sorulan sorular sonrası öğrenciler kitap hediye etti.

İL MÜFTÜSÜ KULAZ “PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED ALEYHİSSELAMA İLK EMİR OLARAK “OKU..” BUYURMUŞTUR.” 

Kitap okuma etkinliğine katılan Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, Kitap okuyan Öğrencilere Diyanet yayınlarından Dini konuların yer aldığı 150 Adet kitabı öğrencilere hediye ederek okumanın önemine değindi.

İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, Yüce Allah sevgili Peygamberi, kainatın efendisi olan Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselama ilk emir olarak “Oku..” buyurmuştur. Bu, şerefli dinimizin ilme, bilgiye, okuyup, öğrenmeye ne kadar önem verdiğini açıkça göstermektedir.”dedi.BAŞKAN YİKİT "VATANDAŞIN İLGİSİNİ KÜTÜPHANEYE ÇEKMELİYİZ CEP TELOFONLARILA FAZLA ZAMAN GEÇİRMEMELİYİZ"

Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan okuma etkinliğinde Belediye Başkanı Murat Yikit, "Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığının yer etmesi ve okuma kültürü konusunda farkındalık yaratmak için kent meydanlarında, parklarda, sokaklarda, iş yerlerinde, evlerde birlikte kitap okunmaktadır. Bu da güzel bir çalışma çünkü okuyan toplumlar gelişir. Ülkemizde okuma oranı çok düşüktür nedeni ise başlıca teknoloji gelmektedir. Örneğin cep telefonları okumamıza engel olmaktadır. Bu telefonları yapanlar zamanlarını telefonla geçirmiyor tam aksine kitap okuyarak geçirmekteler bizim ülkemizde ise malesef telefon hayatımızın vaz geçilmezi haline gelmiştir. Öncelik bu alışkanlığı yenmeliyiz.” şeklinde konuştu.

"AMACIMIZ DAHA ÇOK KİTLEYE HİZMET VERMEK"

Okuma etkinlikleri sayesinde kütüphaneyle halk arasında bir köprü oluşturarak, kitap okuma eylemi üzerinden, okuma, araştırma ve kütüphane kavramlarına ilgi çekmeyi hedeflediklerini söyleyen Bahçeşehir Koleji Okul yöneticisi Ergün Güvenal, "Amacımız kütüphane farkındalığını artırarak daha çok kitleye hizmet verebilmektir. Bu amaçla bugün sadece 12.00’da ile  13,00 arasında sınırladığımız bu eylemin, sadece kitabın ve kütüphanenin hak ettiği değere ulaşması açısından güzel bir başlangıç olmasını ümit ediyoruz. 

Aynı zamanda kitap okumak için mekan ve zaman sınırlaması yapmanın gerekli olmadığına da dikkat çekmek istiyoruz. Toplumca okumaya verilecek önem, hayatımızdan boşa giden her dakikanın geriye kazanılmasını sağlayacaktır" dedi. 

Okuma Etkinliğine Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, Iğdır İl Nüfus Müdürü İlhan Akış, Iğdır Bahçeşehir Koleji Müdürü Vahap Kızıl, Bahçeşehir Koleji Okul yöneticisi Ergün Güvenal, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz