BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Ahırlara Oy Kaydırılıyor!

IĞDIR- Yaklaşan yerel seçimler öncesi “birilerini seçtirmek adına” yanlış beyanla oy kaydıran milyonlara sürekli uyarıda bulunan hükümet, para cezası ve oyların dondurulacağını bildirmesine rağmen bazı bölgelerde hala açıktan oy kaydırmaları sürmektedir.

 TUZLUCA MERKEZ DE OY KALMADI

Iğdır Tuzluca’da özellikle köylere oy kaydırma yarışında adaylar sınır tanınmazken, ikamet edilen konutlar yetmiyor muhtarlık seçimlerinde oy kaydırma da rekor kırılmakta. Oy kaydırma yarışında ahırlara da ikamet kaydı yapılmaya başlanmış. 

İki elin parmakları kadar evin olduğu köylere seçim dönemlerinde kaydırılan oy sayısı ortalama 100- 150 civarında. Tuzluca’dan bize ulaşan bilgilere göre, muhtarlık seçiminde kullanılmak üzere köylere taşınan oyların tamamına yakınının usulsüz olduğu ve seçime doğru büyük kavgalara neden olacağı bildirildi. Konu hakkında endişe ve şikayetlerini dile getiren köylüler “şikayetimizi anlatacak gerçek anlamda devletin yetkilisini bulamıyoruz. Herkes bizi bir başka kuruma müdüre yönlendiriyor ve ilçe merkezinde adam kalmadı herkes akrabasını muhtar yapmak adına oyunu usulsüzce köye taşıyor” diyorlar.  

BİR EVDE 20 OY OLUR MU?
Vatandaşlar, “ köyde yaşayan  kişi sayısı bellidir. Ancak seçim dönemi ve özellikle ilk liste askıya çıktıktan sonra köylere oy kaydırmada patlama yaşandı. Muhtarlığı kazanma adına aday olanlar ilçe merkezinde veya il merkezinde ne kadar akrabası varsa kendi evini adres göstererek oy taşımakta. Bunun sonucu da ortalama bir evde 20 oy oluyor, yani  40-45 kişi yaşıyor demektir” diyerek dertlerini dile getirdiler.

TUZLUCA SEÇİM HAKİMİ “SİZDE GETİRİN” DEDİ Mİ?
Vatandaşın iddiası ise Tuzluca da bir başka soruyu gündeme getirdi. Şöyle ki, ilçe merkezinden usulsüzce köylere oy taşınmasını ilçe seçim hakimine şikayete giden vatandaşlara, seçim hakiminin” yapacağım bir şey yok, sizin de eşiniz dostunuz varsa sizde getirin” dediği iddia edildi. Bu tutumun köylerde kavgalara ve kötü sonuçlara neden olacağını iddia eden vatandaşlar “ Tuzluca seçim hakimi şimdiden bu kötü gidişe dur demez ve yanlış beyanları durdurmazsa olası sorunlarında sorumlusu olacaktır” diyerek Tuzluca’da yaşananlara dikkat çektiler.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz