BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Bakü'nün fatihi unutulmadı

15 Eylül Bakü’nün taşnak bolşevik işgalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda Borçalı Cemiyeti’nin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü'nün fatihi Nuru Paşa Killigilin büstü açıldı

 

Türkiye ve Azerbaycanın Devlet marşları okunmasının ardından toplantıyı açan Borçalı Cemiyeti başkanı Zelimhan Memmetli, açılışı yapılan büstün Azerbaycan Türklerinin Nuru Paşa önderliğinde Kafkas İslam Ordusu askerlerine olan vefa borcunun bir nişanesi olduğunu söyledi. Yoğun katılım ile gerçekleşen açılış törenine tanınmış bilim adamları,  tarihçiler Firdovsiyye Ahmedova, Nesiman Yakuplu, Mahal Kaçar, İstiklalci milletvekili, Prof. Hacıbaba Əzimov, Prof.Telman Aliyev , ünlü mimar Ömer Koçulu, eski milletvekili Arzu Sametbeyli, şair Gülemail Murad katılırken, konuşmacılar 1918 Eylül'ünde Azerbaycan’da çıkan olayları, Enver Paşa və Nuru Paşa şahsiyetini, aynı zamanda Bakü’nün ve bütünlükle Azerbaycanın 66 bölgesinin kurtarılmasını değerlendirdi ve fikirlerini paylaştılar.

 

‘MİLLİ DEĞERLER ÖNEMSENMELİ’

Konuşmacılardan sonra başkan Zelimhan Memmetli büstün mimarı Zireddin Kuliyeve cemiyet adına teşekkür ederek, toplumumuz da milli değerlerin ve tarihi şahsiyetlerin önemsenilmesi gerektiğini ve bunun geleneğe çevrilmesini ümit ettiğini belirtti. Memmetli aynı zamanda, 15 Eylülde Bakü'de Azerbaycan ve Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin beraber resmi geçit yapmasını değerlendirerek bu önemli olayı iki kardeş ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa olarak değerlendirdi. Toplantı söz ustalarının kahramanlık destanlarını seslendirmeleriyle sona erdi.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz