BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Bakü'nün Kurtuluşu Tekelti Dağında Kutlandı

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliği , Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Türkiye-Azerbaycan (TÜRKAZDER) Iğdır Şubesi tarafından organize edilen Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinliği çerçevesinde Tekelti dağına tırmanış gerçekleştirildi.

                    

                Aralarında Türkiye'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliği Başkanı Ziya Zakir Acar, Türkiye-Azerbaycan (TÜRKAZDER) Iğdır Şube Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  basın sözcüsü Ali Şıktaş, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır temsilcisi Behbud Gadalı  ve Türkiye ile Azerbaycan'da görev yapan basın mensuplarının da bulunduğu bir grup, Iğdır’a bağlı Tuzluca ilçesinde bulunan Tekelti dağına tırmanarak  Bakü’nün kurtuluşunu kutladılar.                        Akoluk köyünde bulunan Tekelti Dağı'na geçen grup, dağın doğu zirvesine tırmanıp Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ve Milli Kahraman Mubariz İbrahimov’un resmini açarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını kutladılar. .

 

                 Tekelti  Dağının zirvesinde  bir açıklama yapan Türkiye'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç, yaptığı açıklamada, "İstedik ki bayraklarımız her zaman zirvede olsun. Bakü o kadar önemli bir başkenttir ki buna herkes dikkat etsin. Bakü, Türk dünyasının küçük İstanbul'udur. Ben Kafkas İslam Ordusu'nun mücadelesini hayranlıkla, gıptayla biliyorum, okudum, takip ettim. İnsanlarımız İstanbul'dan, Erzurum'dan gelmişler ve Bakü'yü kurtarmışlar, bu çok önemlidir." dedi.

 

               Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev Nuri Guliyev, yapılan programdan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Karabağ, bugün belki işgal altındadır ama bu işgal başkomutanımızın emriyle kurtulacaktır. Bayraklarımızı bugün kaldırdığımız gibi Karabağ'da, Türk topraklarında kaldıracağız." diye konuştu.

 

                   ,   Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliği başkanı   Ziya Zakir Acar ise Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun Türk dünyası için çok önemli bir zafer olduğunu belirterek, “Türk dünyasının önemli noktalarından olan Tekelti Dağı'ndan selam ve saygılarımızı gönderiyoruz. Bu programı yapmamızda desteklerini esirgemeyen Iğdır Valisi Enver Ünlü'ye teşekkür ederiz. Bakü'nün işgalden kurtulması için verilen mücadelede canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz."

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz