BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Bir Tarih Sular Altında Kalıyor

Kars'a inşa edilen Karakurt Barajı'nın su tutmaya başlaması ile sular altında kalacak olan Karakurt Köyü'nde tescilli kültür varlığı olarak kabul edilen 20 tarihi ev ve kilise yıkılıyor.

Kars'ın Sarıkamış ilçesine Iğdır ovasının sulanması ve hidro elektrik üretmek için inşa edilen Karakurt Barajı'nın su tutmaya başladığı duyurulmuştu. Bu nedenle sular altında kalacak olan bazı yollar trafiğe kapatılmış, Karakurt Köyü'nde yaşayanlara ise köyü acilen boşaltın talimatı verilmişti. Küresel salgın korona virüs ile mücadele döneminde evlerini terk etmeleri söylenen köylüler ise, ''Biz bu şartlarda nereye gideceğiz?  Hakkımız da verilmiyor'' diyerek tepkilerini dile getirmişti. Barajın su tutmaya başlaması ile bir yandan köylüler çaresiz kalırken, bir yandan ise köyde bulunan tarihi yapılar sular altında kalacak.

''ATATÜRK'ÜN KİLİME İLK RESMİ BURADA YAPILDI''

Sular altında kalacak olan Karakurt Köyü tarihi yapıları ile oldukça dikkat çekiyor. Köyde tescilli kültür varlığı olarak kabul edilmiş 20 tarihi yapı ve kilise bulunuyor. Bu yapılardan biri ise özellikle dikkat çekiyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tarihte kilime resminin yapıldığı ilk konak bunlar arasında yer alıyor. Ayrıca köyde 19'uncu yüzyılda baltık mimari tarzda inşa edilmiş tarihi bir kilise yer alıyor. Köyde yaşayanlardan birinin çektiği görüntülere göre ise, bu tarihi yapıların kepçeler ile yıkım işlemleri başlamış durumda.

Suat İncedere

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz