BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 103. YIL DÖNÜMÜ IĞDIR'DA KUTLANDI

Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım bulvarında vali Enver Ünlü,Garnizon komutanı Taner Güneş, Belediye başkanı Murat Yikit ve Şehit aileleri derneği başkanı Ahmet Akdeniz tarafından Atatürk büstüne Mehmet Çavuş Anıtına çelenklerin konulması şehitlik ormanına fidan dikimi ve çeşitli etkinliklerle ile anıldı.

    Ardından Şehit Mehmet Çavuş anıtında temsili mezarları ziyaret eden katılımcılar, dualar okuyarak, mezarlara karanfiller bıraktı.

            Daha sonra saat 10.00’da Kültür merkezinde düzenlenen törene Iğdır Valisi Davut Haner,  Kurum Müdürleri, askeri erkan, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı. 

Kültür merkezinde düzenlenen  tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. 

Daha sonra 5. Hudut Alay komutanlığından Yüzbaşı Suat  Şahindokuyucu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

                MEV Anadolu lisesi Edebiyat öğretmeni Yasemin Küçükçakmaz Çanakkale de Türk insanının kahramanlık ruhunu anlattı.

Programda Şiir, Kompozisyon ve çeşitli dallarda birinci gelen öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.MEV Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırladığı Çanakkale Oratoryası izleyenleri hüzünlendirerek duygulandırdı.

        Vali Enver Ünlü Milli Eğitim müdürü M.Murat Aydoğdu,MEV Anadolu lisesi idareci,Öğretmen ve öğrencilerini kutlayarak tebrik edip başarılar diledi.

            Daha sonra Suveren mevkiinde bulunan şehitlik Hatıra  ormanında şehitler için fidan dikimi gerçekleştirildi.

            Şehit ve gazi ailelerine Iğdır valiliği tarafından verilen ve Aile Sosyal Politikalar il müdür Sefer Coşar tarafından organize edilen yemek yenildi.

     

            Vali  Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü, ilçe kaymakamları ve kurum müdürleriyle birlikte 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler onuruna verilen yemekte, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile buluştu.
               Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, yemek ikramı ile devam ederek Valimiz Sn. Ünlü’nün konuşmaları ile devam ederek şehitlerimiz için okunan duaların ardından son buldu.
              Vali Ünlü, programda yaptığı konuşmasında; ‘‘Bugün, tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 103. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü'nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti, belirleyici bir rol oynamıştır. Bu zafer Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir. Çanakkale Savaşında, milletimiz, binlerce evladını şehit vermiştir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren; vatanımızı, istiklâlimizi, sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.
Çanakkale'yi Çanakkale yapan gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden Aziz Mehmetçiktir.
Çanakkale'yi Çanakkale yapan bitmek tükenmek bilmeyen savaş mermilerinin sesi değil; yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzilerine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren Kahraman Mehmetçik’tir.
Çanakkale'yi Çanakkale yapan cepheye gönderdiği; “Ya Şehit Ol Ya Gazi!” demek suretiyle vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. Tekniğe karşı saf inancın bir müdafaası olarak dünya tarihinin yaldızlı sayfalarına geçen bu direnişte şehit olanlar, öte dünyada bu zaferin şahitliğini yaparken gaziler, bizim adımıza bu şanlı direnişe şahit olmuşlardır. Direnişin aşka, müdafaanın zafere, toprağın vatana dönüştüğü Çanakkale Savaşı, tüm Anadolu'ya ve insanlığa haklının hakkını haykırmıştır: Şairin dediği gibi: Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır! Aziz Milletimiz Çanakkale müdafaasında; dünyaya "Vatan Savunması Nasıl Yapılır’ın” dersini vermiştir. Ve "Çanakkale Geçilmez” denilmiştir. Bizler de en azından bir kere de olsa, çocuklarımızla beraber gidip şehitler diyarı Gelibolu’yu, Anafartalar’ı, Kanlısırt’ı, Conkbayır'ını, ziyaret etmeli ve Çanakkale ruhunu nesilden nesile aktarmalıyız.
Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü münasebetiyle; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, bugüne kadar Çanakkale'de, Sakarya'da, Sarıkamış'ta, 15 Temmuz'da ve Afrin'de vatan için vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi, bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhlarınız şad olsun.’’ dedi.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz