BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

“Dede baba geleneğini bırakalım”

Arge Çalışması İle Iğdır’da Bir Ay Erken ürün Alın Turgay Bağrı’dan çiftçilere çağrı var

 Iğdır’da serbest ziraat mühendisi olarak çalışan Turgay Bağrı , yaptığı arge çalışması ile ilk defa sebzelerde erken ürün alınabileceğini gösterdi. 

Bağrı, “Iğdır verimli topraklara sahip bir ildir. Yıllardır tarımla uğraşıyor ve araştırma çalışmaları yapıyorum. Uzun zamandır düşündüğüm bir arge çalışmasını bu sene uyguladım. Ocak ayında karpuz, kavun, salatalık ve kabak ekimini “Yüksek tünelde örtü altı yetiştiriciliği “yaparak piyasadan bir ay önceden yetiştirip piyasaya sürdüm. Şunu gördüm ki bir aylık erken üretimi iki ayada çıkarabilirim.Erken ürün almak daha çok para kazanmak demektir. Nisan ayında kabak, mayıs ayında salatalık haziranın ilk haftasında da karpuz ve kavun yetiştirip piyasaya sürdüm. Normal olarak tarlaya ekilen karpuz ve kavun hasadı Temmuz ayının , ortalarında ancak alınıyor. Ben bir ilki başardım. Bunu da hiçbir ısıtma olmadan açık tarla yetiştiriciliği ile gerçekleştirdim. Çiftçilerimiz daha çok ürün almak para kazanmak istiyorsa benim yöntemimi yapsınlar. Çünkü normal ekim yapanlar üç ay boyunca ürün alabiliyorlar. Benim yöntemimle 6 ay boyunca ürün alabilirler. Benim yaptığım çalışma bir sera çalışması değil açık tarla yetiştiriciliğidir. ”dedi. 


Bağrı ,”Iğdır çiftçisi dede baba geleneğini bırakmalıdır. Üretimi artırıcı para kazandıran yetiştiricilik yapmalıdır. Bunu da Iğdır’ın verimli topraklarında gerçekleştirmek çok kolaydır. Benim elde ettiğim ürünler tarla ürünüdür. Organiktir.” şeklinde konuştu. 
Kent Yaşam Gazetesi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz