BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Dünya Azerbaycanlıların IV. Kurultayı Bakü’de yapıldı

Geleneksel olarak düzenlenen ''Dünya Azerbaycanlılar Kurultayı''nın 4’üncüsü Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapıldı. Kurultayın açılışına katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, tarihi bir konuşma yaptı. Azerbaycan'ın dünyadaki itibarına, siyasi ve ekonomik gelişmesine değinen Aliyev, Ermenistan'ın işgal ettiği Karabağ bölgesinin de en kısa sürede geri alınacağını ve buna askeri olarak hazır olduklarını söyledi. Aliyev, tüm bu sorunlardan kurtulmanın en önemli yollarından birinin de sizlerin çeşitli ülkelerde yürüttüğünüz Diaspora çalışmasıdır. Bu çalışmalarınızı daha geniş kitlelere yayarak ve daha etkin olarak yürütmeniz Azerbaycan'ın meselelerinin hallinde önemli yer tutacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev konuşmasında şu noktalara değindi

Halkımızın başarısı sadece birlik ve beraberlikten geçer. Yurt içinde, yurt dışında birbirimize kenetlenmeliyiz, birlik içinde olmalıyız. Özellikle Diaspora çalışmalarında teşkilatların birlik içinde hareket etmesi çok mühimdir. Devlete bağlı bir yapılanmadan ziyade kendi içinde özgür ama milli meselelerde birlik içinde hareket eden bir yapı olmalıdır.
Ülkemizin imkânları giderek artmakta, gelişmektedir. Özellikle ticaret alanında muhteşem işler yapıyoruz. Yurt dışında iş yapan girişimcilerimiz var. Onların varlığının ülkemize büyük katkılar kazandırdığını biliyoruz. Ülkemizde ticaret konusunda çok ilerleme kaydettik. Ülkemize olan yatırımlar giderek artıyor. Yatırım imkânlarını daha da artırmak için özellikle bürokratik engelleri ortadan kaldırdık. Mevzuatı basit hale getirdik.ALİYEV: ÇOCUKLARIMIZ KENDİ DİLİNİ İYİ ÖĞRENMELİ
Medya konusuna da çok önem veriyoruz. Azerbaycan dili ile yayın çok önemlidir. Azerbaycan çocukları gerçekleri kendi dili ile öğrenmelidir. Biliyoruz ki; medya sizin sözlerinizi, davanızı iyi yansıttığı sürece tüm dünyaya ulaşabilirsiniz. Aksi olursa hiç hak etmediğiniz karalamalarla karşılaşabilirsiniz. Bizim daha fazla medya mensubuna ihtiyacımız var. Azerbaycan’a karşı yapılan haksız karalamalara karşı duracak, ülkesinin, milletinin davasını, gerçekleri dünyaya gösterecek bir medyaya ihtiyacımız var. Azerbaycan’ın Ermenistan dışında hiç kimse ile sorunu yoktur. Bugün Ermenistan içinde kalan topraklarımızda tarihimiz silinmektedir. İşgal edilen topraklarda 1 milyondan daha fazla insanımız öz toprağından mahrum bırakılmıştır. İnsanlarımızın uğradığı bu kabul edilemez durum her an canlı tutulmalı ve dünyaya anlatılmalıdır. İşgal edilen topraklarımızın bizim gerçek parçamız olduğu her fırsatta dile getirilmelidir.

SARKİSYAN’IN KONUŞMASI 4 BÜYÜK YALAN ÜZERİNE KURULMUŞTUR

Aliyev konuşmasına şöyle devam etti: “Sarkisyan Avrasya Birliği ülkelerinin zirvesinde bir konuşma yaptı. Sarkisyan’ın, Nisan başında Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında yaşanan gerginlik sürecinde çatışmaların durdurulması yönünde Bakü’nün Moskova’ya başvurduğu yönündeki açıklamaları çok gülünç bir durumdadır. Sarkisyan’ın konuşması 4 büyük yalan üzerine kurulmuştur.
Birincisi, Nisan çatışmalarına Ermenistan sebep oldu. Mevcut statükoyu korumak için Ermenistan, Yukarı Karabağ’da ve özellikle Kazak ili yönünde tahribatlara neden oldu. Buna cevap olarak Azerbaycan da gerekli önlemleri aldı.Sarkisyan’ın temas hattında Ermenistan’ın 800 hektarlık bir arazi kaybetmesi sözleri ikinci büyük yalandır. Nisan çatışmaları sırasında Azerbaycan ordusu, iki bin hektardan fazla toprak parçasını işgalden kurtardı.
Sarkisyan’ın “Dağlık Karabağ Ordusu” ifadesinin de üçüncü yalandır. Dağlık Karabağ Ordusu diye bir şey yoktur. Karabağ’da, Ermeni silahlı birliklerinde çalışanların yüzde 80’i Ermenistan vatandaşıdır.Dördüncü büyük yalan ise, güya Azerbaycan Rusya’dan çatışmanın durdurulmasını talep etmiş. Bu da büyük bir yalan. Azerbaycan Rusya’ya hiç bir konuda başvuruda bulunmadı. Aksine, Ermenistan Rusya’ya yalvarmaya başladı. Rusya Genelkurmaylığı, Ermenistan’ın çatışmaları sonlandırmak istediğini bildirmişti. Ben bir cümlede dört yalan söyleyen başka bir cumhurbaşkanı görmedim. Ermenistan Cumhurbaşkanı bu açıdan olumsuz anlamda Guinness’in Rekorlar kitabına girecek durumdadır" sözleri uzun süre ayakta alkışlandı.ALMANYA KINANDI
Türkiye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan, Azerbaycan davasına gönül vermiş dernek başkanları, yazarlar, şairler ve kanaat önderlerinin davetli olduğu kurultayda Almanya'nın "sözde 2015 soykırım" kararı da sert sözlerle kınandı.
METSOMOR DERHAL DURDURULMALI
Kurultayın sonuç bildirgesinde Almanya'nın asılsız soykırım iddiaları ile ilgili aldığı karar kınandı ve karar kabul edilemez olarak nitelendirildi. Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili dünya kamuoyuna, uluslararası kuruluşlara, yabancı ülkelerin hükümet başkanlarına ve parlamenterine başvurusu karara bağlandı. Ermenistan'da bulunan Metsamor Nükleer Elektrik Santralinin faaliyetlerine ilişkin BM Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na, Avrupa Birliği ve dünya kamuoyuna başvurusunu da oybirliğiyle kabul edildi.Daha sonra Dünya Azerbaycanlılarının Koordinasyon Konseyi'nin yeni içerikleri belirlendi oy birliği ile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dünya Azerbaycanlılarının Koordinasyon Konseyi Başkanı seçildi. Kurultayda Koordinasyon Konseyi'nin yapısını 109 kişi oluşturdu.Diaspora İş Devlet Komitesi Başkanı Nazim İbrahimov Konsey'in Genel Sekreteri seçildi. Kurultay sonunda Azerbaycan’ın tanıtım ve Azerbaycan gerçeklerinin dünyaya tanıtılması yönünde üstün başarı gösteren Dernek başkanlarına ve ziyalılara Tereqqi madalyası verildi.

Celal Karaali-Kent Yaşam


 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz