BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Farkındalık gününde 'Damla Projesi' gönüllüleri Iğdır’da

Gençlik ve Spor Bakanlığınca hayata geçirilen "Damla Projesi", gönüllüleri Iğdır’a gelerek birçok etkinlik gerçekleştirdiler.

                  Vali Enver Ünlü; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım Aydoğdu, İl Milli Eğitim Müdür M. Murat Aydoğdu ve 'Damla Projesi' gönüllüleriyle birlikte Iğdır Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezinde engelli öğrencilerle bir araya gelerek, eğitim merkezinin bahçesinde öğrencilerle birlikte fidan dikti.

            Etkinlikte konuşan Vali Ünlü; “Engelli öğrencilerimizi günümüz teknolojisinden yararlanarak çevresiyle işbirliği içinde iletişim kuran, kendine güveni olan, topluma yararlı, üretken birer birey haline getirmek için kurumlar koordinesinde işbirliğiyle yürütülen projelerin çok önemli olduğunu belirtti.

                Ünlü,”Damla projesi gönüllülerini etkinliklerinden dolayı kutluyorum. Engelli çocuklarımızla büyük bir kaynaşma yaşandı.”dedi. 

            Vali Ünlü,, ziyaretinde engelli öğrencilerle ve proje ekibiyle yakından ilgilenerek, onların sorun taleplerini dinledi.

                Her bir programı 10 gün süren proje kapsamında üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu 40 kişilik bir ekip, Bakanlık proje yetkilisi Semra Özdemir , önderliğinde Iğdır’a  gelerek, köylerde okul tamiratı ve boyama çalışmalarına katıldı, kentte mezarlık, şehitlik, sevgi evleri, huzurevi, rehabilitasyon merkezi ve yaşlı ziyaretleri yaptı.

 

               Semra Özdemir, yaptığı açıklamada, projenin Bakanlık tarafından 2014 yılından bu yana uygulandığını, bu yıl ise 40 ilde 39 farklı program olarak gerçekleşecek bu projenin şu anda 7 ilde aynı anda yürütüldüğünü söyledi. Gönüllülük esaslı bir proje olduğunu anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

              "Unuttuğumuz manevi değerleri gün yüzüne çıkartmak, çocukların gelecekte daha iyi bir dünyada yaşaması için uygulamaya çalıştığımız bir proje. Çeşitli gönüllülük faaliyetleri yapıyoruz.Iğdır’da, sevgi evlerine ve köylere gittik. Yaşlı bir teyzemizin bahçesini düzenledik. Dezavantajlı bir ailenin evine gittik, okullarda çalışma yaptık, çocuklara hediyeler verdik. Bu hediyeler manevi yolda maddi bir araç bizim için. Karakoyunlu ilçesinde Koç başlı Mezarlık müzesini gezdik. Mezarlıklara gittik, şehitlerimize dua ettik. Doğada bulunan herkes için, her şey için, bu dünyadan göçüp giden değerlerimiz için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çok daha yaşanılabilir, sevgi, barış ve kardeşlik dolu bir dünya için çalışıyoruz."


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz