BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Ferhat ve Celal’in su için verdiği mücadele

İstenirse, hizmet etmek gibi bir amaç olursa hiçbir engelin, hiçbir yokluğun ya da kötü koşulların insanı engelleyemeyeceği gerçeği bütün çıplaklığıyla Iğdır Tuzluca'nın Hadımlı Köyü'nde sergileniyor

 İstenirse, hizmet etmek gibi bir amaç olursa hiçbir engelin, hiçbir yokluğun ya da kötü koşulların insanı engelleyemeyeceği gerçeği bütün çıplaklığıyla Iğdır Tuzluca'nın Hadımlı Köyü'nde sergileniyor.

Her seçim döneminde gündeme gelen, oy avcılığı için kullanılan ve iki bekçi eskitmesine karşın temeli bile atılamayan 'Ünlendi Barajı'na inat her türlü olumsuzluğa karşın bitme noktasına gelen Hadımlı Köyü kanalı, faydalanma şansı olan Kuruağaç ve Sutaşı -Kenzek- halkı gibi orada veya başka şerlerde yaşayan Hadımlı Köyü insanlarını sevince boğuyor.  
  
İlgi ve coşku dorukta

Yaklaşık iki yıl önce yapımına başlanan, yol yapımı ardından kanal açılımıyla devam eden toprak sulama kanalı, İstanbul Kent YAŞAM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Celal Karaali'nin ısrarlı takibi; Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş ile Plan, Proje, Yatırım ve İnşaat Müdürü Mehmet Nuri Turan'ın üstün çabalarıyla hizmete girmek üzere. Çok yakın bir zamanda "Su Akıtma Töreni" planlanan toprak kanalın, hizmete gireceği tarih iple çekilirken Hadımlı Köyü Derneği ve Kent Yaşam Gazetesi hazırlıklarını tamamlamış durumda. İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan söz konusu köylerin insanları büyük bir sabırsızlıkla açılışı beklerken, yurt dışında yaşayanların ilgi ve minnettarlık duyguları da devam ediyor. 


Geri dönüş olabilir

Projenin gerçekleşmesinde birinci derecede etkili olan, emek veren, tıkanan noktalarda devreye girerek işin devamını sağlayan Celal Karaali, Ferhat Akkuş ve Mehmet Nuri Turan su akıtılması gerçekleşmeden halkın gözünde bir kahraman mertebesine çıkarken; çalışmaları öğrenen veya başından beri takip eden insanlar dua ve minnet duygularını eksik etmiyor. Öte yandan, kanal açılımı çalışmalarını sürdüren makinistleri yalnız bırakmayan, onların çeşitli gereksinimlerini karşılayan Hadımlı Köyü halkından Zeki Karaali'nin katkıları da takdirle karşılanıyor.  Köylerde yavaş yavaş inşa edilen evlerin artacağı konusunda fikirlerin dillendirildiğine ve insanların eğilimlerine bakılırsa suyun akmasıyla birlikte çok daha yoğun geri dönüşler gerçekleşecek.

 

 Ferhat isteyince dağlar dayanmıyor

Susuz toprağın hiçbir işe yaramayacağı; kuşun, börtü böceğin bile yaşayamayacağı dikkate alındığında yapılan işin büyüklüğü iyice ortaya çıkıyor. Çorak tarlaların ekilmesi, yok olan bağ ve bahçelerin yeniden ihya edilmesi ve yeni yaşam alanlarının, gelir kaynaklarının oluşturulması insanları sevince boğarken; köyünü ağzına almayan insanların bile artık farklı davranışlar içine girdiği gözlerden kaçmıyor. Yaklaşık bir kilometrelik dağların delinmesini dikkate alan yöre halkı, işin birinci dereceden sorumlusu Ferhat Akkuş'a atfen 'Ferhat bu sefer su için dağları deliyor' esprisini dillerden düşürmüyor.  

Herhangi bir aksilik çıkmaz, çalışmalar planlandığı gibi yürürse bir hafta-on gün içinde su akıtma töreni düzenlenecek.

KENT YAŞAM / HABER MERKEZİ

 

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz