BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

HOCALI SOYKIRIM MAĞDURLARI İSTANBUL DA ANILDI

Hocalı Soykırımı’nın 27.Yılı nedeniyle düzenlenen Fotoğraf Sergisi ve Panel, İstanbul Bağcılar Kültür Merkezi’nde geniş bir katılımla yapıldı.

İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen Programa çok sayıda STK kuruluşu ve davetliler katıldı. Sunumunu Sosyal Bilimci Metin Yıldırım’ın,  Moderatörlüğünü ATEV Başkanı Tenzile Rüstemhanlı’nın yaptığı panele Azerbaycan Milletvekili Hocalı Valisi Elman Memmedov,   AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı danışmanı Behruz Hesenov  ve gazeteci yazar Agil Elesker konuşmacı olarak katıldılar.

 
Program sunucusu Metin Yıldırım: “Hocalı’da yapılanlar bir soykırımdır. Bazı devletler buna “katliam” diyerek işin mahiyetini hafifletmeye çalışmaktadırlar. Ancak Hocalı’da yapılanlar BM’nin kabul ettiği “soykırım” tarifine birebir uymaktadır. Bu nedenle bu insanlık suçunu işleyen Ermeni yetkililerin yargılanmasını istiyoruz!” dedi. İki ülkenin milli marşlarının okunması ve Hocalı Sorkırımı’na ait bir filmin izlenmesinden sonra katılımcıları ve emeği geçenleri selamlayan İSTAD Genel Başkanı Sefer Karakoyunlu “
21. yüzyılın en büyük soykırımı Hocalının 27.yıl dönümündeyiz.  Sözde çağdaş insan haklarına saygılı dünya kamuoyu ve Avrupa’nın gözü önünde işlenen bu soykırım cinayetini şiddetle kınıyoruz.

Türk Dünyası 25-Şubatı 26 Şubat bağlayan gece can Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi Hocalı kasabasında en acı gününü yaşadı. Bir gecede binlerce soydaşımız yok edildi bunlardan 613 kişi korumasız çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşmaktaydı.Bu gece tarihe kara bir leke olarak yazıldığı gibi, yüzyılın en kara günü olarak da bilinmektedir. Biz bu Soykırımı tarihin tozlu raflarına kaldırılmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bu dava bizim milli davamızdır. Ünümüz tutukça, gücümüz yettikçe ve sesimiz çıktıkça bu haksızlığı ve zulmü tüm dünya kamuoyunun vicdanına haykıracağız.  Bu haksızlık karşısında gözü kör, kulağı sağır ve vicdanı yok olan insan hakları savunucularının suratına çarpacağız.

Geçtiğiz günlerde “Türkiye ile sınırlarımız ön koşulsuz açmaya hazırız diyen” Nikol Paşınyan’ı buradan kınıyoruz. Sınırları düşünmeden önce Karabağ’ın hocalının hesabını versinler. Yoksa Karabağ boşaltıldı bizim mi haberimiz yok!!..  göçe maruz kalan insanlar ata ana topraklarına döndü bizim mi haberimiz yok. Asılsız soykırım iddialarından ve Türkiye’den toprak talebinden vaz geçildi bizimi haberimiz yok. Buradan Nikol Paşınyan gibi eli kanlı teröristlere sesleniyoruz: Azerbaycan topraklarındaki işgal bitmedikçe, Ermeniler beyhude hayallerden vaz geçmedikçe o mühürlü kapıları açmaya kimsenin gücüde kudreti de yetmez.

Karabağ bir TÜRK yurdudur ve ebediyen Türk yurdu olarak kalacaktır er ya da geç bağımsızlığına kavuşacaktır. Bizim düşmana verilecek bir karış toprak değil, bir çakıl taşımız bile yoktur. Karabağ işgalinin temeli Ermenistan depreminde atılmıştır. 7 Aralık 1988 de Ermenistan’da deprem olmuş 25 bin kişi ölmüştü ve Ermenistan’a o gün emperyalistler yardım adı altında cephane vermiş Ermenistan’ı Azerbaycan’ın başına bela etmişlerdir. Aynı zamanda o günlerde Ermenistan’a yardım götüren Azerbaycan uçağı düşürülmüş 78 Azerbaycanlı kardeşimiz şehit olmuştur. Uçak neden düşürülmüştü? Çünkü Azerbaycan uçağı o gün saha inseydi yapılan tüm yanlışlıklara şahit olacak, oyunları bozulacaktı.

Barıştan dem vurup mühürlü kapıların açılması için mücadele eden barış tellalları dönüp kendilerine baksınlar.

Kim barıştan hoşgörüden yana olmaz ki?  Kim bölgeye istikrarın gelmesini istemez ki?

Ermenistan derhal Azerbaycan topraklarını kayıtsız şartsız terk etmeli, mağdur olan Azerbaycan Türklerinin mağduriyeti giderilmeli, aynı zamanda Türkiye toprakları üzerinde hak iddialarından vazgeçilmelidir.

Dünyamızın barışa, sevgiye ve kardeşliğe en çok ihtiyacı olduğu günümüzde hakkın, adaletin ve barışın yanında yer alanları, yapılan bu haksızlıkları kınamaya ve hukuk çerçevesinde var gücümüzle çalışmaya ve bu milli meseleye destek olmaya davet ediyoruz ve Hocalı için sadece ADELET istiyoruz.

Sözlerime son vermeden önce bu salonu bize tahsis eden Bağcılar belediyesine,  konuşmacı olarak katılan tüm değerlerimize ve bu davaya gönül vermiş tüm duyarlı insanları saygı ve hürmetle sunuyorum.” dedi.

İSTAD başkanının konuşmalarından sonra panel geçildi İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım Milletvekili Elman MemmedovAtev başkanı Tenzile Rüstemhanıl ve gazeteci yazar Agil Elesker Hocalı’da Karabağ’da yapılan vahşetin bir soykırım olduğunu ve insan hakları savunucularının konuya duyarsız oldukları ve bir gün mutlaka Karabağ’ın işgalden azad edileceğine inandıklarını vurguladılar.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz