BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Iğdır Akud Ve Tema Vakfı Çöl İklimiyle Doğa Yürüyüşü Yaptılar

Iğdır’ın Melekli Beldesi’nde bulunan İrem Bağları ve Kültepe Bölgesinde gerçekleştirilen 11 kilometrelik sulak alanı ve çöl iklimini içeren parkur yaklaşık dört saatte tamamlandı. Iğdır’ın yeşil alanlarını koruma ve çöl olmasını engelleme yönünde farkındalık yaratmak için organize edilen doğa yürüyüşüne 84 Üniversite öğrencisi ve 32 sivil doğasever olmak üzere toplam 116 kişi katıldı.

 AKUD başkanı Ümit Sönmez, “Iğdır çöl iklimi ve yeşilliği bir arada barındıran özel bir doğal yapıya sahip. Azımsanmayacak kadar sulak alana sahip olmasıyla ‘Yeşil Iğdır’ unvanını almış ama aynı zamanda ülkemizin de en az yağış alan bölgesinde yer almakta. Biz de büyük ilgi gören bu doğa yürüyüşünü hem çölleşmeye dikkat çekmek hem de Iğdır’ımızın bilinmeyen yeşil bölgelerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirdik. Iğdır kendine has bahçelerinde doğa yürüyüşlerinin yanı sıra dağcılık, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, oryantring gibi birçok outdoor spora müsait bir şehir. Biz de doğa sporları kulübü olarak yerel yönetimler, resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde bu güzelliklerimizi tanıtmak ve korumak amacıyla etkinliklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

 

               TEMA Vakfı Iğdır İl Temsilcisi Yunus Tunç ise, “Iğdır Üniversitesi Genç TEMA Topluluğunun yoğun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle amacımız, sağlıklı yaşamın önemi ve bireylerde doğa bilinci oluşturmaktı. Katılım gösteren tüm arkadaşlarda bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştık. Ayrıca ilimizin doğasını tanıtmak ve Yeşil Iğdır için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Yapacağımız çalışmalarda halkımızın desteklerini bekliyoruz” dedi.

            Yürüyüşe katılanlarda yürüyüşten dolayı mutlu olduklarını doğa ile  baş başa olduklarını belirttiler.

Ek alanı

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz