BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Iğdır da Deniz Varmış

Iğdır da bir doğasever tarafından bulunan fosilin deniz kenarında yetişen palmiye yaprağına ait olduğu ortaya çıktı.

 

Bir doğasever Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer alan Alhanlı Köyü’nde dolaşırken dağ eteğinden koparak düşen kayaların birinde fosil buldu. Bulunan fosil Iğdır ve Erzurum Üniversiteleri tarafından incelemeye alındı. İnceleme sonucunda fosilin sıcak yerlerde ve deniz kenarında yetişen bir palmiye ağacının yaprağına ait olduğu anlaşıldı.

PARATETİS DENİZİNİN KIYISI BURADAYDI

Fosillerin bulunduğu bölge olan Aras Vadisi’nin biyoçeşitlilik bakımından çok zengin bir bölge olduğunu belirten  Erzurum Atatürk Üniversitesi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Gültekin, ‘’Yaklaşık 23 ile 55 milyon yıl öncesinde Kars'ın Kağızman ve Iğdır'ın Tuzluca ilçeleri deniz kenarıdır. Burası Paratetis Denizi'nin kıyı bölgesidir diyebilirim ve burada palmiye ağaçları bulunmakta. Öyle bir ekosistem, öyle bir bitki çeşitliliği var. Bugün günümüzde bu bölgede palmiye ağacına rastlayan yok" dedi.

YAŞ TAHLİLLERİ SÜRÜYOR

Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Dr. Öğretim Üyesi Belkıs Muca Yiğit, Serhat bölgesinde yer alan biyoçeşitlilikle ilgili çalışma yürüttüklerini aktararak, "Alanda bitkisel kayıtlar mevcut.  Alan geçmiş dönemlerde deniz bölgesi olduğu için, deniz kalıntılarına rastlanılıyor. Bunun haricinde burada o dönemlere ait bitki kalıntılarını da görüyoruz. Ön fikrimiz üçüncü, dördüncü zamandan kalma bitkilerin alanda olabileceğidir. Fakat bunu net bir şekilde söyleyebilmek için de paleontolog hocalarımızla birlikte yaş tahlillerini yapmamız lazım. O dönemlerde yayılış gösteren bitkilerin bu alandaki kayıtlarını karşılaştırarak ortaya koymamız gerekmektedir" dedi.

Kent Yaşam Haber Merkezi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz