BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

IĞDIR'DA KORUNGA ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLİYOR

Doğuanadolu'da 'Tarım'ın başkenti' olarak bilinen Iğdır'da tarım adına önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün gerçekleştirmiş olduğu proje kapsamında % 50 İl Özel İdaresi kaynaklarından hibeli % 50’si de çiftçiler tarafından karşılanan 5850 kg. korunga tohumu Tuzluca İlçesindeki çiftçilere dağıtıldı.

 

ÖZKAN: AMAÇ KÖYLÜNÜN KENDİ KENDİNE YETERLİ HALE GELMESİ


             Konu ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU; “Çiftçilerimizin yem ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve hayvanlarını besleyebilmek için ihtiyaç duydukları yemi kendilerinin üretmesini teşvik etmek amaçlı olan bu projemiz sayesinde birçok çiftçimiz ihtiyacını karşılarken aynı zamanda diğer yetiştiricilerimize de örnek teşkil edecektir. Ayrıca Tuzluca İlçemiz ve Köylerinde arıcılık çok yaygın olarak yapılmaktadır. Korunga bitkisinin çiçeklenme dönemleri arıcılarımız için de çok önem arz etmektedir. Uzun süre üzerinde çiçeklerini tutması bu gölgemizdeki bal rekoltesini de yükseltecektir. Bütün çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

BU BÖLGEDE HAYVANCILIK ÇOK ÖNEMLİ


             Tuzluca İlçemizde yürütülen bu proje ile hayvancılığın çok önemli olduğu bölgemizde, kaliteli kaba yem üretebilmek için, çimlenme ve verim oranı yüksek yerli korunga tohumu yöre çiftçilerimize dağıtılarak, kendi işletmelerindeki hayvanlarının beslenebilmesi için gerekli olan kaba yemi kendileri üretmiş olacaklardır. Ayrıca, yurdumuzun en az yağış alan bölgesi olması sebebiyle tamamına yakını zayıf karakterli olan meralardaki hayvan otlatma baskısı azaltılarak üreticilerin kendi kaynaklarını etkin kullanmaları ve hayvancılıkta verimin artmasına önemli katkıda bulunmaları da sağlanmış olacaktır. Bu bağlamda, ÇKS sistemine kayıtlı 22 üreticimize 5.850 kg tohum dağıtılarak, 585 dekar tarım arazisi yem bitkisi ile buluşturulmuş olunacaktır.

Celal KARAALİ- Kent Yaşam Gazetesi ve Iğdırlılar.com

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz