BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

IĞDIR OVASINA TÖRENLE KURBAN KESİLEREK SU VERİLDİ

Iğdır ovasına Bir ay önce verilen sulama suyu için geleneksel tören düzenlendi.

Yeşil Iğdır Sulama birliği başkanı Dadaş Yaltı, Ak parti İl başkanı Ahmet Tutulmaz, MHP il Başkanı Ersoy İçer, Karakoyunlu belediye başkanı Kurban Kaya,Aralık belediye başkanı Bayram Teksay,Melekli beldesi belediye başkanı Ali Varol, Halfeli Beledesi belediye başkanı Reşat Başkara, ,Baro başkanı Kurban Gül,İl genel meclis başkanı Kurban Oluz, DSİ başkanı İzzet Turan ,köy muhtarları sulama birliği çalışanları ile Bayraktutan köyü yakınındaki su taksimi yapılan ana kanaldan Iğdır ovasına kurban kesilerek su verildi.Sulama birliği başkanı Dadaş Yaltı ,Bugün kurbanımızı keserek sezonumuz açtık .Hayırlı olsun. Bütün siyasilerimiz burada Iğdır’ı yönetenler burada Bunlardan tek isteyimiz var Tuzluca barajını yapsınlar çiftçimiz kurtulsun bizde bunların sandığını oyla dolduralım.Biz balık gibiyiz su olmasa ölürüz. Kavruluruz.Tuzluca barajı olmasa buradaki çiftcimiz köylümüz perişan olur.En büyük sıkıntımız budur.Siyasilerdende beklentimiz budur.Küresel ısınma dünyada ve ülkemizde hissedilir şekilde görülmektedir. Iğdır ‘da bu konuda etkilenen bir bölgedir. Nisan ayı olmasına rağmen kurak ve yağmursuz günleri yaşıyoruz.İnşallah Mayıs ayında yağmur yağar. Iğdır’ı çiftcisini kurtaracak olan Tuzluca barajıdır. Tuzluca barajı yapılmalıdır. dedi.

Yaltı,”sulama suyundan merkezde 49 köy faydalanıyor.üç ilçemiz ve 3 beldemiz faydalanıyor. Yaklaşık 28 bin hektar alan sulanıyor.Aralık ilçemizle birlikte 70 bin hektar alanda ekim yapılıyor.DSİ müdürüne verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Ak Parti il başkanı Ahmet Tutulmaz’da”Iğdır ovasına kurbanımız keserek su verdik. Allah kabul etsin.Iğdır ovasına bu sene meyvesiyle sebzesiyle bol bir yıl diliyorum.”dedi.DSİ müdürü İzzet Turan da şunları söyledi:”Iğdır ovasındaki metrolojik verilere göre, yağış ortalaması 252 milimetre, Türkiye ortalaması 647 milimetre kurak illerin en kurak illerinden birisiyiz.Su olmadıkca kuru tarım yapmak mümkün değildir.su nehirden veya depolam tesisi ile sağlanır. Bizim Aras nehrinde depolama tesisimiz yok.Bunun için Tuzluca barajı bizim sigortamızdır.Iğdır ovasının sigortasıdır. Bundan dolayı önem veriyoruz inşalalh yapılır.”

Köy muhtarlarıda ,Iğdır’ın en büyük sorununun susuzluk olduğunu belirterek Tuzluca barajı bir an önce yapılmalıdır aksi taktirde köyler boşalacak göç başlayacak dediler.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz