BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Iğdırda Gelenek Yaşatılıyor

Iğdır'da yıllardan beri sürdürülen nişanlı kızlara kurbanlık koç geleneği devam ediyor.

 

Uzun yıllar boyunca Iğdır’da yaşatılan bir gelenek gereği, nişanlı kızlara damat tarafı kurbanlık koç alıp süslüyor ve kız evine yanında hediyeler ile birlikte gönderiyor. Kız tarafıda Kurban bayramında kurbanlık almıyor. İşte bu geleneğe sahip çıkarak, unutulmaması için harekete geçen Muhammet Ali Satı, nişanlısı Melike Atlas için aldığı koçu güzel bir şekilde süsleyerek Türk bayrağı ile birlikte nişanlısının evine götürüp teslim etti. Ve gelenek gereği nişanlısına altın bilezik taktı.  

‘’ELİMİZDEN GELDİĞİNCE YAŞATACAĞIZ’’

Bölgeye özel olan gelenek hakkında duygularını paylaşan Melike Atlas, ‘’ Güzel bir gelenek. Bu Türk geleneğinde erkek evinden kız evine koç getirirler.Güzel bir paylaşım. Müslüman Türk aleminin kurban bayramı kutlu olsun’’ dedi. Damat Muhammet Ali Satı ise, ‘’Çok güzel bir geleneğimiz elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalışacağız”şeklinde konuştu. 

‘’AZERİ TÜRKLERİNDE GELENEKTİR’’

Oğlanın Annesi Mecbure Satı, "Ben bir oğlan annesiyim. Geleneğimiz gereği gelinimize koç getirdik ve bileziğini taktık. Müslüman aleminin kurban  bayramı kutlu olsun. Allah Türk bayrağımızı indirmesin, Allah polislerimize askerlerimiz milletimize bayram hayırlı olsun. Gelinimize de bize hayırlı olsun. Bu Iğdır'da yıllardır süren bir gelenek. Bizde kurban bayramı öncesi gelinimize kurban aldık kız evine getirdik” dedi. Kızın annesi Gülten Atlas’ta, ”Dünürüme teşekkür ederim koç getirmişler. Kurban bayramında Azeri Türklerinde gelenektir.Arife günü koç getirilir.Koçu süslerler sembolik olarakta bilezik veya  altın takılır hediye olsun diye. Herkese mutluluklar iyi bayramlar dilerim”şeklinde konuştu.

‘’KÖKENİ OĞUZ TÜRKLERİNE DAYANIR’’

Iğdır'ın gelenek ve görenekleri üzerine araştırma yapan araştırmacı yazar Serdar Ünsal ,"Iğdır ve çevresinde nişanlı kızlara koç gönderme geleneği Oğuz Türklerine kadar dayanır. Koçlar güzel bir şekilde süslenir alın kısmına ayna bırakılır. Ayrıca geline bir altın veya bilezik getirilir, hediye olarak verilir.  Bayram günü koç kesilir. bir budu hediyelerle oğlan evine gönderilir.Ev halkına da hediye verilir. Böylece kurban bayramı öncesi bu gelenek yapılır”dedi.

 Süslenen koç müzik eşliğinde kız evine götürülerek teslim edildi. Oyunlar oynandı. Damadın kardeşi  nişanlı Melike Atlas’a  bilezik taktı. 

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz