BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Iğdır’da Serada Kayısı yetiştirilecek

Dünyaca ünlü ''Iğdır Kayısısı, Iğdır’lı örnek çiftçi tarafından hazırlanan seralarda yetiştirilecek.

  Iğdırlı Örnek Çiftçi Alican  Akcan bir ilki gerçekleştirerek Bahçesinde bulunan kaysı ağaçlarını naylonla çevirerek seraya dönüştürdü.

              Kurulan seradaki kayısı ağaçları, olumlu sonuç vererek, bahçelerdeki ağaçlardan bir ay erken çiçek açtı.

            Çiftçi Alican Akçan, Bahçemde yüzün üzerinde kaysı ağacı bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı, 'Günlük yani sofralık kaysı  olarak tabir edilen ''  kayısı ağaçlarıdır. Bu sene kış mevsimi şiddetli geçti bende 10 adet ağacı sera sistemi ile kapladım.”dedi.

              Serada olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden Alican Akçan, Kayısı ağaçlarının, normalden daha erken olgunlaşma göstererek çiçek açtığını vurguladı. 

         Akcan, Iğdır’'da ki bahçelerde bulunan kayısıların aşırı sıcak olmadığı takdirde, kaysı ağaçlarında soğuk ve dondan dolayı büyük oranda ürün kaybı meydana geliyordu. 

      20 Çiçekten 5 çiçek ürün veriyordu.  Sera içerisine almış olduğum kaysı ağaçlarında ise daha erken çiçek açtı. Don ve soğuk  havadan etkilenmediği için ağacın tamamının çiçek açtığını nerdeyse  ağacın tamamından sağlıklı bir şekilde ürün alma imkanının olduğunu söyledi.

             Akcan, Deneme için yapmış olduğu seranın iyi sonuç vermesinin ardından önümüzdeki yılda bahçenin tamamı için aynı seranın uygulanacağını belirtti. Böylelikle bir ay erken ürün alacağını ve hasat kaybının ise sıfır olacağını  erken çıkan ürünün güzel para edeceğini belirtti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz