BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünün “Iğdır’ın Çiçek Kokulu Okulları”Projesi İle Okullarımız Çiçeklendiriliyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu’nun girişimleri ve istişareleri sonucunda İl Müdürlüğüne kazandırılan seralarda yetiştirilen çiçekler Iğdır’ın en ücra köşelerindeki okulları ve Kamu Kuruluşlarının bahçelerini süslüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün serasında yetiştirilen 150 bin civarında çeşitli tür bahçe çiçeklerinin yetiştirilmesi aynı zamanda büyük bir pazara sahip olan çiçek yetiştiriciliği mesleğinin de öncülüğünü yararak Iğdır  yeni bir sektörün oluşmasında ön ayak oluyor.Geçen yıl çicek yetiştirmeyi öğrenen bayan çiftecilerin yetiştirdiği çiçekler okul bahçelerini süsleyecek.


İl Tarım ve Orman Müdürü  Özkan Yolcu,”Sodes projesinden iki sera yaptık geçen yıl bayan çiftçilerimize çiçekçilik kursu açtık başarılı olduk. Bu sene  milli eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa bir proje yaptık “ Iğdır’ın Çiçek Kokulu Okulları’ projesi “bu serada 150 bin çiçek var okullarımızı çiçeklendiriyoruz. Milli eğitim müdürlüğü ile koordineli olarak çocuklarımızla birlikte çiçeklendiriyoruz. İleride gül projemiz var  gül üretimini artırmak için uğraşıyoruz. Projemiz “Iğdır güllerle gülecek “adlı proje  Isparta dan güller getirerek çiftçilerimize  tanıtacağız.örnek seralar kuracağız. Iğdır ikliminde yılda bu seralardan 3 kez ürün alabiliyoruz. Hiç bir ısıtma yapmadan üç ürün alabiliyoruz. Bunu çiftçilerimize yansıtmak istiyoruz. Bunun için yerel kaynaklardan seracılığı geliştirme projesi oluşturduk. 5 bin m2 yeni sera alanı kazandıracağız. Çiftçilerimize %50 hibe şeklinde vereceğiz. Burada çiçek ve sebze yetiştirecektir. Öğrencilerimiz kendi elleri ile çiçekleri dikecekler. Çocuklarımız doğa ile buluşacak.”dedi

Bayan çiftçilerde “güzel çiçekler yetiştirdik. Mühendislerimizin vasıtası ile çiçekleri tanıdık. Evimize de katkı sağladık. Ürettiğimiz çiçekler ile Iğdır ve okullar güzelleşecek ”dediler.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz