BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

İNÖNÜ İLKOKULUNDA "BUGUN BIRLIKTE OKUYALIM" PROJESİ DEVAM EDİYOR

İnönü İlkokulu Müdürlüğü tarafından öğrencilere kitap okuma farkındalığı yaratmak, okumayı sevdirmek amacıyla düzenlenen “Bugün Birlikte Okuyalım” okuma etkinliği devam ediyor.

 Okul Müdürü Oktay Maral bu hafta kitap okuma etkinliğine yazar   Ziya Zakir Acar ve Serdar Ünsal’ı davet ederek öğrencilerle buluşturdu.

                  Oktay Maral, Geçen hafta sayın valimiz Enver Ünlü beyi misafir ettik. Öğrencilerimiz çok mutlu oldular. Bu haftada İlimizin yetiştirdiği şair ve araştırmacı eğitimci yazarları Ziya Zakir Acar ve Serdar Ünsal’ı davet ederek öğrencilerle buluşturduk. Kitap okudular ve kitap okuma üzerine konuşmalar yaptılar.Çok verimli geçiyor. Öğrencilerimiz değişik insanlarla tanışması onlara çok şeyler katıyor.”dedi.

                     Kitap okuma etkinliğine katılan Ziya Zakir Acar ve Serdar Ünsal öğrencilerle tek tek ilgilenerek onların sordukları sorulara cevap verdiler. Öğrencilere kitap hediye ettiler.

                     Yazar Ziya Zakir Acar, “Okuma alışkanlığı en yüksek ilköğretim çağları olan 1 ve 5'inci sınıflar arasında olmaktadır. Bu nedenle bu yaşlarda okuma alışkanlığını kazanmanız gereklidir. Adam olmak için, bilgiye hükmetmek için, birçok yerde söz sahibi olmanız için, güzel konuşmanız için, iyi bir diyalog için, eşinizle dostunuzla iyi bir iletişim için kitap okumanız lazım. Derslerinize çalışmayın demiyorum ama mutlaka kitap okumanızı istiyorum çünkü bu kazanacağınız alışkanlık sizin derslerinize de katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

           Kitap okumanın televizyon izlemek gibi kolay kazanılacak bir iş olmadığının altını çizen Acar,, "Bu nedenle ilköğretim çağındaki çocuklarımız daha hayatlarının baharında oldukları için zehirlenmemişlerdir. O nedenle bu alışkanlığı şimdi kazanabilirler. Bizler size bu alışkanlığı kazandırmaya çalışacağız ama iş sizde. Bu alışkanlığı şimdi kazandınız kazandığınız ileriki yaşlarda bu alışkanlığı kazanmak zordur" dedi.

                         Eğitimci araştırmacı yazar Serdar Ünsal’da” İnsanın okuyup, çalışıp belirli mevkilere gelebileceğini ancak adam olması için mutlaka kitap okuması gerektiğini söyledi.

                 Ünsal,” insanın maneviyatını, moralini, olumlu düşüncelerini ayakta tutmak için kitabın en temel ihtiyaç olduğunu söyledi.

                    Okuma alışkanlığının ilköğretim çağında kazanılması gerektiğine dikkat çeken Serdar Ünsal "Yapılan değerlendirmelere göre üniversite sayısı arttıkça kitap okuma oranında artış olması gerekirken, maalesef böyle bir şey olmamaktadır. Demek ki, üniversitelerde okumak, okullarda okumak, ders kitapları okumak ve ders kitaplarını çözmek kitap okuma alışkanlığı dediğimiz kavramı ifade etmiyor. Yani sadece tahsil yaparsanız, okula giderseniz, üniversiteyi de bitirseniz sadece cehaletini gidiyor. Bu sizin adam olmanıza yetmiyor, yetmeyecektir. Yani okullarda okuduğunuz kişi hakkına yetmezse ki, yetmez eğer kitap okumazsanız; bu emeğiniz kuru bir emek olur ve sadece bir diploma almanıza yarar. Bu da insan olmanın gerekliliğine ve dünyada yaşamanın gayesine uymaz. Demek ki, kişi hakkı bilmek için, adam olmak için kitap okumak lazım.Kısacası İnsan okur, çalışır ve belirli mevkilere gelebilir ancak adam olması için mutlaka kitap okuması lazım " dedi.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz