BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

İstanbul'da Hemreylik Geleneği Bozulmadı

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD) tarafından organize edilen ve Üsküdar Belediyesinin Gemi tahsisi ile gerçekleştirilen Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik (Dayanışma) Günü İstanbul boğazında kutlandı.

TÜRKİYE- AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ EBEDİ OLACAKTIR


Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı kutlama gecesi, söylemlerle sazla sözle muhteşem geçti. Sunumunu Eğitimci/Yazar Metin Yıldırım'ın yaptığı gecede günün önem ve anlamını belirten İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu yapmış olduğu konuşmada katılımcıları selamlayarak, ”İki devlet tek millet şiarı ile kurulmuş olan derneğimizin düzenlemiş olduğu Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik(dayanışma)günü kutlamaprogramına hoş geldiniz şeref verdiniz.


Değerli katılımcılar, Türkiye-Azerbaycan dostluk ve kardeşliği asırlara dayanmaktadır. Bu sarsılmaz kardeşlik bağlarından kısaca bahsetmek isterim. 1915’te ‘Çanakkale Boğazı Geçilmez’ derken yanımızda Azerbaycan Türkleri ve Kafkasya’dan birçok Türk kardeşimiz vardı. Aynı milli şuur, 1918’de Azerbaycan zor durumdayken Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’a intikal ederek şarkın ilk Türk Cumhuriyeti’nin, yani Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ile kardeşlik taçlanmış, aynı milli dayanışma Kurtuluş Savaşında da devam etmiştir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yardım talebine zamanın başbakanı Neriman Nerimanov, Türkiye’ye yardım göndererek, ”Kardeş kardeşe borç vermez” sözü ile tarihe geçmiştir.


Bu kardeşlik ve dayanışma, tarihin her sayfasına altın harflerle yazılmıştır. Bize düşen bu dayanışma ve kardeşliği bugün olduğu gibi güçlü bir şekilde geleceğe taşımaktır” dedi. 

BU BİRLİĞİMİZ SONSUZA KADAR SÜRSÜN

Geceye Azerbaycan Bakü’den katılan ATXEM Azerbaycanlıların ve Türk Dili Konuşan Halklar Emekdaşlık Merkezi Başkanı İlham İsmailov yapmış olduğu konuşmada birlik dayanışma mesajları vererek Dünya Azerbaycanlılar hemreylik Günü Azerbaycan takviminde resmi devlet bayram günüdür. Bu özel günde siz dostlarımızla bir arada olmaktan onur duydum. Bu birlik ve dayanışmamız sonsuza dek sürsün. Bu özel geceyi teşkil eden başta İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’ya ve tüm ekibine teşekkür ederiz. Burada bulunmamın bir amacı da hem sizlerin sevincine ortak olmak hem de aynı zamanda 1918 yıllarında Kafkas İslam Ordusunun Bakü’yü düşman işgalinde kurtarılması esnasında Kafkas İslam Ordusu Askeri olan Hüseyin Efendinin oğlu İhsan Özköselibey’e ATXEM ve İSTAD ONUR PlAKETİ sunmaktır. Yaşasın Azerbaycan Türkiye Gardaşlığı” dedi.


 

KARABAĞ TOPRAKLARI İŞGALDEN KURTARILMALIDIR

 Geceye katkı sunan ve her zaman bu tür etkinliklere destek veren iş insanı Özdemir Polat’a ve birçok kişiye de teşekkür plaketi verildi. Kendisine sunulan teşekkür plaketini aldıktan sonra yaptığı konuşmada Hemreylik gününün önemine vurgu yapan Polat, özetle şunlara değindi, ” İSTAD’ın geleneksel hale getirdiği hemreylik- dayanışma gününde olmaktan mutluluk duydum. Şahsıma sunulan bu teşekkür plaketi içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Şunun altını çizmek isterim, bugün burada bir bayram ortamındayız. Ancak bana göre en güzel bayramımızı işgal altında bulunan Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşmasıyla yaşayacağız. Ermenistan işgali altında bulunan Azerbaycan topraklarının en kısa sürede bağımsızlığa kavuşmasını umuyor ve diliyorum” dedi.

Celal Karaali- Kent Yaşam Gazetesi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz