BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Karakoyunlu'dan Vali'ye dilekce sorumlular hakkında yasal işlem yapılmalı

IĞDIR, Tuzluca'da HDP'li Belediye Başkanı tarafından ilçenin girişinde yer alan kemere Türkce ve Kürtçe'nin yanı sıra Ermenice'de " Hoşgeldiniz" yazmasına gösterilen tepkiler artarak devam etmektedir. Iğdır yöresindeki STK ların yerinde basın açıklaması yaparak dile getirdikleri tepkilere İstanbul'dan ikinci tepki geldi. Geçtiğimiz günşerde Iğdırlılar Sosyan Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Av. Sinan Bayat'ın yazılı açıklamasına bir yeniside Averbaycanlılar Derneğinden geldi. Dernek merkezi İstanbul Kadıköy'de bulunan İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Sefer Karakoyunlu I ğdır Valisi Davut Haney'i makamında ziyaret ederek, yazıya olan tepkilerini dile getirdiler. Karakoyunlu, yazdığı dilekçeyi Vali Haney'e verirken, sorumlular hakkında da gerekli yasal işlemin yapılmasını talep etti. Karakoyunlu mektupunda şunlara değindi.

Sayın Iğdır Valim Davut Haner ;

Sayın valim malumunuz üzere geçtiğimiz günlerde Iğdır İli Tuzluca ilçesi şehir merkezi giriş kısmına Ermenice “Tuzluca’ya hoş geldiniz” ibaresi ile yazılan yazı halkımız tarafından iyi karşılanmamıştır. Tarih boyunca Türklere karşı yapılmış olan soykırımlar unutulmuş, yakın zaman da kardeş ülke Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi işgal edilerek on binlerce soydaşımız katledilmiş, Karabağ’ın Hocalı kasabasında bir gecede 613 soydaşımız soykırım’a maruz kalmış bir buçuk milyon Azerbaycan Türk’ü tecrit ve sürgüne maruz kalmış Azerbaycan topraklarının % 20 i işgal edilmiştir.
Sözde, çağdaş insan haklarına saygılı dünya kamuoyu ve Avrupa'nın gözü önünde işlenen bu soykırım ve cinayeti karşısında insan hakları savunucularının ve Avrupalıların gözü kör, kulağı sağır ve vicdanı yok olmuştur
Bu Soykırım ve haksızlık karşısında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı sesiz kalmayarak Ermenistan sınırlarını kapatmış ve bu durum düzelmeyene kadar da sınırların açılmaması kararı almıştır.

Bu duyarlılığın devamı adına Tuzluca ilçemizde yapılan eylem yanlış olup Türkiye ve kardeş Azerbaycan halkı tarafından üzüntü ile karşılanmıştır.
Bu durumun düzeltilmesini ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını kamuoyu adına arz ve talep ederim
Saygılarımla.

İSTAD-İstanbul
Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği
Sefer Karakoyunlu-Genel Başkan
 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz