BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Köylünün yüzü ‘teraslama’ ile gülecek

Iğdır'da teraslama çalışmaları sayesinde erozyondan kurtarılan alanlar, köylüler için ekmek kapısı olacak

 IĞDIR- Tuzluca Hadımlı köyü merasında sürdürülen teraslama ve fidan ekimi tüm hızıyla sürüyor. Tuzluca'ya bağlı yüksek rakımlı dağ köylerinin kırsal alanlarında gerçekleştirilen ve özellikle Hadımlı Köyü ile Eğrekdere Köyü kırsalındaki çalışmaların olumlu sonuçlarını yerinde inceleyen ve anlatan Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, "çalışmalar ve sonuç bizleri son derece mutlu etmektedir. Şu gerçeğin altını bir kez daha çizmek istiyorum; bu iki köyümüzdeki çalışmalar ve alınan bu sonuçlarda Kent Yaşam Gazetesi ve Celal Karaali'nin büyük katkısı bulunmaktadır" dedi.

Kentte yaklaşık 6 bin hektarlık alanda sürdürülen teraslama çalışmalarının ardından ekilen badem tohumları, fidan haline geldiğinde köylülere teslim edilecek. Köylüler, kuraklığa dayanıklı badem ağaçlarından gelir elde ederken, Aras Dağları'nda yüzyıllardır yaşanan toprak erimesi sorunu da durdurulmuş olacak.

Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, yapılan çalışmalar hakkında gazetemiz imtiyaz sahibi Celal Karaali'ye yerinde bilgiler vererek badem tohumlarının işin uzmanlarınca ekilip bakımlarının yapılacağını, fidan haline geldikten sonra ise yöredeki vatandaşlara teslim edileceğini söyledi.‘3,5 TON BADEM TOHUMU ALDIK’

Bu sayede köylülerin oldukça dolgun bir gelir elde edeceklerini aktaran Tazegün, "Bilindiği gibi Iğdır Türkiye'nin en kurak ili. Yağışın az olmasından, özellikle toprak kaybının olduğu yerlerde ekskavatör ile çalışmalar yapıp yöremize uygun, kuraklığa dayanıklı badem başta olmak üzere çeşitli fidanlar ektik. Aynı zamanda teşkilat olarak, bakanlığımız da köylü vatandaşımıza ileride gelir getirecek olmasından dolayı yaklaşık 400 bin adet badem fidesine denk gelecek, 3,5 ton badem tohumu aldık. Yapılan teraslama çalışmalarının ardından bu bademlerin ekimi yapılacak" dedi.

‘UYGUN AĞAÇ TÜRLERİ DİKECEĞİZ’

 Kurak alanların dışında sulak bölgelerin de aynı çalışmalar kapsamında değerlendirileceğini belirten Tazegün, "Rutubetli, nemli ve su bulunan yerlere ise akasya ve iğde gibi bitki türleri dikiliyor. Bunların amacı tamamen toprağın akıp gitmesini önlemektir. Yaklaşık 6 bin hektar alanda erozyon kontrol ve toprak muhafaza çalışması yaptık. Bunların hepsini bu sonbaharda hem tamamlayacağız hem de yeni teras yaptığımız yerlere badem tohumu, dere içine ise akasya ve iğde gibi yöremize uygun ağaç türlerini dikeceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN KURAK İLİ’

Tazegün, "Çalışmalar sayesinde hem toprak kaybı önlenmiş oluyor hem de bu tür gelir getirici türleri ekerek en azından vatandaşa bir gelir kaynağı oluyor. Iğdır'da yağış 250 milimetre civarında, Türkiye'nin en kurak ili, yağış az. Zaten yağışın olduğu yerde orman, ormanın olduğu yerde yağış oluyor. Yağış olsa özellikle kıraç alanlar da yeşillik olacak. Iğdır'a yeşil Iğdır deniliyor ama sulanabilir alanlarda yeşillik var, onun dışındaki alanlarda yağış olmadığı için orman olmuyor" ifadelerini kullandı.

Kent YAŞAM


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz