BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Mum Işığında Adelet Aradılar

İstanbul, Kadıköy’de Hocalı Soykırımı’nın 28. Yıl dönümü nedeniyle bir protesto yürüyüşü düzenlendi.

 İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği(İSTAD), Azerbaycanlılar ve Türkçe konuşan diğer halklar (ATXEM) tarafından organize edilen protesto yürüyüşü katliamın 28. Yıl dönümünde Kadıköy’de gerçekleştirildi.  İSTAD Başkan Yardımcısı Metin Yıldırım tarafından sunumu yapılan programa, çok sayıda basın mensubu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yürüyüş boyunca, "Hocalı Adaleti", "Karabağ Azerbaycan topraklarıdır", "İşgali durdurun!" sesleri yükseldi. Protestocular mum yaktı ve Hocalı soykırımı kurbanlarını anmak için Süreyya Operası önünde bir açıklama yaptı. Açıklamada, 25-26 Şubat 1992 gecesi, Hocalı'daki sivillere, yaşlılara ve çocuklara karşı işlenen acımasız katliamların, insanlık suçu olarak anıldı.

Yoğun katılım yaşanan yürüyüşte bir konuşma yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu, “Hocalı Soykırımı, sadece Azerbaycanlılara değil, tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur’’ diyerek, tüm dünya ülkelerinin Azerbaycan'ın haklı davasının yanında olmaları gerektiğini söyledi.

‘’ÇOCUKLARIN DERİLERİ YÜZÜLDÜ’’

21. yüzyılın en büyük soykırımı olduğunu belirten Karakoyunlu, ‘’Dünya kamuoyu ve sözüm ona, çağdaş Avrupa’nın gözü önünde işlenen bu soykırımı bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Azerbaycan Türkleri, Hocalı’da öz yurtlarında 25 Şubatı, 26 Şubat’a bağlayan gece yeryüzünde görülmemiş bir vahşetle karşı karşıya kaldılar.  Annelerin gözleri önünde, çocukların derileri yüzüldü. Binlerce insan, bir gecede insafsızca ve hunharca katledildi. Kayıtlara geçen; içlerinde korunmaya muhtaç çocuk, kadın ve yaşlıların olduğu en az 613 kişi, Erivan’ın kanla beslenen katilleri tarafından bu kara gecede katledildiler. Bu gece, tarihe kara bir leke olarak yazıldığı gibi, yüzyılın en kara günü olarak da bilinmektedir’’ dedi.

‘’KARABAĞ TÜRK YURDUDUR’’

Bu soykırımın, tarihin tozlu raflarına kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Karakoyunlu, ‘’Bu dava bizim milli davamızdır, Hocalı ve Karabağ, Azerbaycan’ın toprağıdır. AGİT ve birçok kuruluşun aldığı sulh kararları ile, Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu, tüm dünyaca bilinmekte ve tasdik edilmektedir. İsteğimiz; Ermenistan’ın derhal, kayıtsız şartsız Azerbaycan topraklarını terk etmesi ve soykırım suçlularının cezalandırılmasıdır. Bu haksızlık karşısında, insan haklarından bahsedenlerin gözleri kör, kulağı sağır ve vicdanı yok olmuştur. Türkiye sınırlarının koşulsuz açılmasını isteyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşınyan’ın önce işgal etmiş oldukları toprakları terk etmeleri gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Paşinyan’a tarih dersi veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i kutluyoruz. Her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu güçlü bir şekilde ilan ediyoruz. Karabağ bir TÜRK yurdudur. Ebediyen de, Türk yurdu olarak kalacaktır. Er ya da geç bağımsızlığına kavuşacaktır. Bizim düşmana verilecek bir karış toprak değil, bir çakıl taşımız bile yoktur. Hukuk çerçevesinde var gücümüzle çalışmaya ve herkesi bu milli meseleye destek olmaya davet ediyoruz. Hocalı için sadece ve sadece ADALET istiyoruz’’ diye konuştu.

‘’ETNİK TEMİZLİK POLİTİKASI DEVAM EDİYOR’’

Atxem Başkanı İlham İsmailov ise; “Son iki yüzyıl boyunca Ermeniler’in zaman zaman Azerbaycanlılara ve Türklere karşı saldırgan terörizm ve soykırım politikaları izlediklerini ve bölgemizdeki etnik temizlik politikalarını sürdürdüklerini söyledi.  İsmailov konuşmasına şöyle devam etti: “Bu etnik temizlik ve soykırım politikalarının sonuçları, Ermeniler tarafından harap oldu. Son yüzyılda 2 milyondan fazla Azerbaycanlı Türk ve diğer Müslüman halk, farklı yerlere göç etmiştir. Ayrıca bizi yüzyılın başlarında Ermeniler tarafından işlenen bir sonraki soykırımdan kurtaran, Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa ve askerlerini de hatırlıyoruz. Eğer doğru zamanda ulaşamasalardı, Ermeniler daha büyük bir soykırıma gireşeceklerdi.’’

Kent Yaşam Haber Merkezi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz