BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

NAHÇIVAN DA“SARSILMAZ KARDEŞLİK 2019” TATBİKATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde başlattıklar ortak askeri tatbikat başarıyla tamamlandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 11 Haziran’da sona eren “Sarsılmaz Kardeşlik 2019” ismi verilen tatbikatta 5 bin asker, yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 180 füze ve top, 21 uçak ve helikopter ile diğer silahların yer aldığı bildirildi.  

                       

Tatbikatla silahlı kuvvetlerin tecrübe paylaşımı aracılığıyla iki ordu arasındaki koordinasyonun ve ortak operasyon yürütme yeteneğinin geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

                          

11 haziran da yapılan tatbikatı  Nahçıvan Muhtar cumhuriyeti Ali Məclisinin başkanı Vasif Talıbov, Türkiyə Milli savunma Bakanı  Hulusi Akar və Azərbaycan Cumhuriyeti Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov tatbikatı izlediler.

Nahçıvan Ordusunda  bulunan  silah, teknik araçlar  və tanklar   tanıtıldıktan sonra  sonra tatbikat başlayıp. Senaryoya göre, Nahçıvan Sınır Bölümünün Sınır Eylem Harekatından ayrılan taktik hava sahası, savunmanın derinliğini çevreleyen düşmanı yok etmek için helikopterden yere indirildi. Düşmanın istihbarat dozu ortaya çıktı ve yok edildi. D-44 topu taborda çekim için helikopterle yüksekten yükseğe verildi. Durumu ustalıkla sömüren alt bölümlerimizin yükseklikleri güçlüydü, düşmanın zırhını ve zırhlı araçlarını yok edildi. ağır kayıplar verdirildi.


Nahçıvan ordusu ile Türk silahlı kuvvetlerin ortak tatbikatı başarıyla gerçekleştirilerek düşman güçleri ortadan kaldırılarak düşman üzerinde zafer kazanıldı.

Tatbikatın sonuda SU-25 hucum ucakları Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile gösteri yaptı.

             
Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Məclisinin başkanı Vasif Talıbov asker və subayları selamlıyarak, tatbikata katılan Azərbaycan və Türkiyə silahlı kuvvetlerinin tatbikat talimlerinden dolayı tebrik ederek şunları söyledi:” Ümummilli liderimiz Heydər Aliyev deyirdi ki, “Müstakil Azərbaycan devletinin en büyük dayanağı, onun başarılı  Azərbaycan Ordusudur”.

 

                     
İşğalçı ülke ile sınır olmamız və blokada şərtlarında yaşamamız Nahçıvan Muhtar cumhuriyetinde 
Güvenlik konularını temel konular olarak tanımlanıyor. Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'in dediği gibi, "Nahçıvan stratejik bir konumda. Nahçıvan abluka koşullarında yaşıyor. Bu durumda, Nahçıvan'ın savaş potansiyeli en yüksek düzeyde olmalı. Devlet başkanı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin savunma kapasitesinin güçlendirilmesine özel önem veriyor ve bunun sonucunda Müttefik Ordunun kurulduğu modern silah ve teçhizat güçlendirildi. Bugün, özerk cumhuriyetteki ordu, birimler ve bileşikler güçlü lojistik, modern silahlar ve profesyonel personele sahiptir. Nahçıvan’daki ordu binasında yapılan çalışmalarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteği de not edilmelidir. Bugün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki askeri alanda işbirliğinin seviyesi tatmin edicidir. Nahçıvan'da Azerbaycan-Türk ortak askeri tatbikatlarının düzenlenmesi, bu işbirliğinin devamı ve ordularımız arasındaki birliğin bir göstergesidir “dedi 


              Ali Mecilis başkanı Vasıf Talibov,:  Askeri eğitimler ordu oluşturma önlemlerinde önemlidir. Çünkü eğitimler askerlerde ve memurlarda askeri beceriler geliştirmekte ve savaşa hazır olmalarını arttırmaktadır. Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “Herhangi bir ordunun değeri, askerlerinin ve komutanlarının değeri ile ölçülür” dedi. Azerbaycan-Türkiye ortak askeri eğitimine verilen görevlerin başarılı bir şekilde uygulanması, bir kez daha eğitime katılan personelde yüksek düzeyde bir mücadele eğitimi olduğuna ikna olmuştur. “Ordunun gücü ve savaş yeteneği yalnızca maddi ve teknik temel ve silahlar değil aynı zamanda personelin yurtseverliği ve birliğidir. Bu ordu, askerlerinde ve memurlarında vatanseverlik ve birlik olacak kadar güçlüdür. Eğitimin sonucu, bir millet ve iki devletin silahlı kuvvetlerinde yüksek bir vatanseverlik ve birlik olduğunun ortaya çıkmasıdır, "Yüksek Meclis Başkanı, askeri eğitimi başarıyla tamamlayan personeli tebrik etti ve askeri eğitimin hazırlanmasına katkıda bulunanlara teşekkür etti.


 

 Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, iki kardeş ülkenin ortak bir faaliyeti olan" Sarsılmaz Kardeşlik-2019 "tatbikatına katılanalrı kutlayarak şunları söyledi:” Bölgesel güvenlik döneminde ülkelerimizin ve halkların güvenliğini sağlama yolu güçlü ve savaşçı bir orduya sahip olmaktan geçer.. " Güçlü ordu için modern silahlar ve teknolojinin yanı sıra profesyonel askeri personele ihtiyaç var. Profesyonel ordu yetiştirmenin en etkili yolu eğitimdir. Asker ve subayların eğitimlerde arazi ve hava koşullarına aşina olması savaşa hazırlık açısından çok önemlidir. Çünkü kadro, eğitimde savaş kurallarını öğreniyor. Özellikle, omuz ve omuza savaşıyor. Arkadaşlık ve işbirliği çerçevesinde yürüttüğümüz "Sarsılmaz Kardeşlik-2019" uygulamasının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğine tanık olduk ve başarılı bir şekilde uyguladık. Bu, iki devletin bir millet ya da ordu olduğunda yapabileceklerinin bir örneği. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, Azerbaycan'ın kederi bizim kederimizdir". Kardeşlik budur.  Azerbaycan ve Türkiye herhangi bir tehdit ve tehlike ile  karşı karşıya geldiğinde kederde ve sevinçte beraberdir.”dedi.

Türkiyə Milli savunma Bakanı  Hulusi Akar, tatbikatın başarıyla sonuçlanmasından dolayı asker ve subayları tebrik ederek kutladı.

                           Tatbikata katlan Memur, sekreter ve askerler, personel arasında birlik ve beraberliğin bir ifadesi olan "Herkes Biridir" sloganını seslendirdi.

 

 

 

 

                    Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Alovsat Bakhshiyev ve Nahçıvan Uluslararası Havalimanı'ndaki diğer yetkililer karşıladı.

                   Resmi karşılama töreninin ardından Akar, Nahçıvan'ın ana meydanında umumi, lider Haydar Aliyev'in heykeline  çelenk koydu ve Haydar Aliyev Müzesi'ni ziyaret etti. Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akara, müze hakkında detaylı bilgi verildi.

                  Akar,Haydar Aliyev müzesiyle ve 90'lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan sözleşmelerle ilgilendi. Konuklara müzenin anısına  hediye verildi.

                Akar, ayrıca, Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Nahçıvan şehrindeki büstü de ziyaret etti.

Hulusi Akar,ardından  şehitlerin anıtı ve Şehitler Sokağı'nı da ziyaret etti.

Akar Nahçıvan  askeri birlikleri, ile Askeri okulu ziyaret ederek bilgi aldı.

 

 

            Nahçıvan Ali Məclisinin Başkanı Vasif Talıbov  ile görüşen Milli Savunma Bakanı  Hulisi Akar, iki ülke arasında kardeşliğin bu tatbikat ile daha çok güçlendiğini belirtti.

            Nahçıvan Ali Məclisinin Başkanı Vasif Talıbov  ,Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Nahçıvan'a yaptığı ziyareti tarihi bir ziyareti olarak nitelendirdi.Talibov, Bu ziyaret  Özerk Cumhuriyet'in yaşamında önemli bir olaydır.  Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin temeli, ulusal lider Haydar Aliyev ile atıldı. 1993'ten bu yana ilişkilerimiz bir millete, iki devlete dönüşmüş ve geçmişte ülkenin başkanlarının iradesine paralel olarak stratejik ortaklığımız güçlendirilmiştir.

 

            Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Özerk Cumhuriyet ile  kardeş ülke arasındaki askeri işbirliği memnuniyet vericidir. 1997'den beri Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde yaklaşık 600 Türk askeri görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Haydar Aliyev Askeri Lisesi'nden mezun olan yaklaşık 80 kursiyer, Türk yüksekokullarında öğrenimine devam etti. Türk Silahlı Kuvvetleri, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde ordu kurma yönünde yürütülen faaliyetleri desteklemiş, özerk cumhuriyette orduyu, birleşmeleri ve birimleri yiyecek, giyecek, teçhizat, tıbbi teçhizat ve ilaçlarla donatmada kesintisiz yardım sağlamıştır.Bu nedenle Türk devletine ve silahlı kuvvetlerine teşekkür ediyorum.


                 Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da,  “Nahçıvan, antik tarih ve modern gelişme ile tamamen farklı bir yer. Burada olmak ve kendi ülkemizde olduğumuzu hissetmek büyük bir zevk. Azerbaycan halkının ülke lideri Haydar Aliyev'in dediği gibi, bir kez daha Nahçıvan'da "bir millet, iki devlet" olduğumuza tanık olduk. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını  ileterek , Nahçivan'ın gelişmesi  Türkiye de menunluk yaratmaktadır. “dedi.

 

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir”, fikirlərini hatırlatan  Hulusi Akar, Moskva və Kars anlaşmasına  değinerek , Türkiyenin daim kardeş ülkə Azərbaycanın arazi bütünlüğünü desteklediğiniTürkiyə ilə Azərbaycanın Nahçıvan Muhtar Respublikası arasında ordu kuruculuğu alanındaki ilişkiler  hər iki tarafın gayreti ile gerçekleşiyor.

 

Asker  aileleri için yeni yaşayış binasının açılışı yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali meclis başkanı Vasıf Talipov , Nahçıvan da subaylar için yaptırılan lojmanların açılışına katıldılar.Hulisi Akar,Nahçıvanda olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.Daha sonra binanın açılışı yapıldı. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz