BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

ŞAMCI: SU OLMADAN HAYAT OLMAZ

Yüzyılın sorunu olan içme ve sulama suyu sıkıntısında sona gelindi. Iğdır’ın genelinde olduğu gibi Tuzluca ve köylerinde yaşanan sulama suyu nedeniyle köylerin kimi tamamen kiminde ise 3-5-10 ev kaldı. Başta köyler olmak üzere il ve ilçe bazında yaşanan göç nedeniyle doğanın genelinde bir terk edilmiş yaşanırken, özellikle kuraklık adına büyük tehlikeler baş göstermektedir.

Iğdır genelinde ve Tuzluca özelinde yaşanan sulama ve içme suyu sorunu konusunda yaptığımız ve yapacağımız habere istinaden Kars DSİ 24. Bölge Barajlar ve HES Şube Müdürü adına Sebahattin ŞAMCI çok önemli açıklamalarda bulundu. Tuzluca’nın Ünlendi ( Demirsıkan) Barajının yapımı hakkında da bilgi veren Şamcı, özellikle çalışmalar nedeniyle kapanan Hadımlı Kanalınnın yeni sezonda ( 2017) yeniden hayata geçirileceğini ve bunun için gerekli ihalenin de tamamlandığını söyledi. Sebahattin ŞAMCI’nın açıklaması aşağıda ki gibidir.

Şamcı: Vatandaşlardan beklentimiz çalışmalarımızı engellemesinler..!
Kurumumuz tarafından inşaatı devam etmekte olan Iğdır Tuzluca (Ünlendi) Barajı inşaatının tamamlanmasına müteakip 3 ilçe, 3 belde ve 70 köy yerleşim yerine sağlıklı içmesuyu ihtiyacının karşılanması yanı sıra 11bin 300 hektar alanında sulama suyunun ihtiyacını karşılayacağız.
Kurumumuz tarafından proje muhtevamızda bulunan Kaya Ocağı Ulaşım Yolu inşaatı sırasında akışa göre sol sahilde bulunan Karacaören ile kuruağaç köyü arasında kalan toprak hark sulama kanalları zarar görmüştür.
DSi Genel Müdürlüğümüz ve Teşkilatımızın en önemli önceliklerinden biri yaptığımız çalışmalar sırasında vatandaşlara zarar vermemek veya verdiğimiz zararı en kısa sürede ve iyi şekilde çözmektir. Bu Bağlamda kurumumuz tarafından Baraj Gölü Rezervuarında kalan Kuruağaç Köyü ile Tuzluca İlçesi içmesuları hatları ile akışa göre sol sahilde yer alan karacaören köyü ile kuruağaç köyü arasında kalan toprak hark sulama kanalının 8.500,00 m,lik kısmını beton kanal olarak yenilemek, ve akışa göre sağ sahilde yer alan karacaören köyü ile hamurkesen köyü arasında kalan sulama kanalının deplase edilmesi için ihaleye çıkılmıştır.

Karacaören Köyü ile Kuruağaç köyü arasında mevcutta yer alan toprak harık kanalın 8.500 m lik kısmının beton kanal yapılması için çıkılan ihale 14.01.2016 tarihinde yapılmıştır. Yüklenici ile sözleşme imzalanarak işe 04.05.2016 tarihinde harita alımı yapılarak başlanılmıştır. Ancak söz konusu işe yapılan itiraz neticesinde, Kamu İhale Kurulunun 15.06.2016 tarih ve 2016/MK-255 sayılı kararı ile Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından verilen 17.05.2016 tarih ve E:2016/1475 sayılı kararına esas söz konusu iş tasfiye edilmiştir.
İtiraz eden firma ile ile 18.08.2016 tarihinde sözleşme imzalanmış olup 26.08.2016 tarihinde işe başlanılmıştır.
Yüklenici firma 2016 yılı içerisinde harita alımı ve proje işlerini tamamlayacak olup, 2017 yılında inşaat işine başlayarak tamamlayacaktır.
Ayrıca Şunuda belirtmek isterim. Kurumumuz tarafından yapılacak olan Iğdır Tuzluca (Ünlendi) Barajından sulama suyu için 850 lt sn su alınacaktır. Alınan bu su yaklaşık yılda 26,80 milyon metreküp etmektedir. Sulama sistemi basınçlı ve buharlaşmadan etkilenmemektedir. Alınan bu su ile de 11bin 300 hektar alan sulanacaktır.

Sizin bahsettiğiniz sulama kanalından alınan su ile, buharlaşma, hayvan içmesuyu ve vatandaşların çeşitli işler için kullandıkları ihtiyaç sularını ihmal eder isek yörenin sulama suyu modülüde dikkate alındağında en fazla 2 bin ile 3 bin hektar arasında bir sulama yapılabilmektedir. Şayet Iğdır gibi yazları sıcak olan bir il de buharlaşma dikkate alındığında sulanabilecek alan 1 bin ile 2 bin hektar arasında kalmaktadır.
DSİ olarak böyle büyük projelerde kurumumuzu en çok yoran konu kamulaştırma işleridir. Bakanlar kurulu Kararı ile Alınan Kamu yararı kararı doğrultusunda kamulaştırma işlerine başlanılmakta küçük alanlarda bile varis sayısının çok olmasından dolayı mahkeme süreci uzamaktadır. Vatandaş ise parasını almadan küçük alanlarda bile çalışmamıza izin vermemektedir.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz