BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

ŞAMİL TAYYAR’A TEPKİ YAĞIYOR..!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın Iğdır ve Iğdır’da yaşayanlar için söylediği sözlere, başta Iğdır olmak üzere yurdun her köşesinden tepki yağıyor.

 

Iğdır ayağa kalktı

 Şamil Tayyar katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla Iğdır kamuoyunda geniş tepkilere neden oldu.  Milletvekili Şamil Tayyar’ın Iğdır ve Iğdırlıları hedef alan açıklamalarına yine Iğdır’dan sert tepkiler geldi.

ITSO’dan sert açıklama:

Iğdır’ı karıştıramazsın!

Iğdır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan ve Iğdır Ticaret Borsası Başkanı Serhat Kumtepe düzenledikleri ortak basın toplantısıyla Şamil Tayyar’ı kınadıklarını belirttiler. ITSO Başkanı Kamil Arslan basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Son günlerde FETÖ soruşturmasının devam ettiği ilimizle alakalı olarak Gaziantep Milletvekili Sayın Şamil Tayyar oldukça talihsiz bir açıklama yaptı. Bu talihsiz açıklama Iğdır’daki bütün vatandaşları oldukça üzmüştür. Iğdır’da kardeşçe yaşayan ve farklılıklarını zenginlik olarak gören tüm kesimleri etnik ve mezhepsel açıdan bir çatışma zeminine çekmeye müsait açıklamalarından dolayı Milletvekili Şamil Tayyar’ı kınadığımızı belirtmek isteriz. Iğdırlı vatandaşlar olarak yüzyıllardan beridir kardeşçe yaşıyoruz. Hiçbir zaman Iğdır insanının hangi mezhebe, hangi etnik kökene mensup olursa olsun lügatinde ayrımcılık olmamıştır. Bunun aksini düşünenlere çok kısa bir süre önce beraber yaşadığımız 2016 Muharrem ve Aşura matemini göstermemiz bile yeterli olacaktır. Iğdırlı tüm vatandaşlar peygamber torunu İmam Hüseyin’in yasını tek yürek olarak yaşamışlardır. Burada Aşura günü herkes dükkanlarını kapatarak el ele matem alanlarına koşmuşlardır. Mezhep, ırk ayrımı yapmadan Aşura matemine ortakça kederlenen bu insanları çatışma zeminine çekebilecek her türlü açıklamanın karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Şamil Tayyar'ın yaptığı açıklama bizleri çok üzdü. Bugün Irak’ta, Suriye’de yaşanan olayları burada yaşatmak isteyen fikirlerin hepsini açıkça kınıyoruz. Biz Iğdırlılar, ülkemizin ve aziz milletimizin tamamı gibi ayrımcılık fikrine karşıyız. Bu süreçlerde bu tarz talihsiz açıklamalar çok tehlikelidir. Bürokratlar, yöneticiler ve şahıslar bu konularda çok hassas davranmalıdırlar. Öte yandan Iğdır Üniversitesi’nde adli makamlar tarafından yürütülen soruşturmada gözaltına alınanların bazıları açıklamalar yaptı. Göz altına alınanlardan  Iğdır Üniversitesi İlahiyat fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren'in Iğdır Üniversitesi resmi sitesinde yayınlanan bildirisinde ‘Bu güne kadar Iğdır'da mezhep gerilimi yaşanmadıysa bundan sonra yaşanmayacağı manasına gelmez’ şeklindeki talihsiz ifadesi bizleri üzmüştür. Unutulmamalıdır ki Iğdır da Şii- Sünni gerilimi hiç olmamıştır. Bundan sonrada olmayacaktır. Iğdır Halkı gerekli  kardeşliği günümüze kadar nasıl getirdiyse, bundan sonrada aynı hassasiyetle kardeşçe yaşamayı bilecek olgunluktadır. Kardeşlik ve birlikte yaşama felsefesi bütün Iğdırlıların vaz geçemeyeceği bir değerdir. Kimsenin bunun aksini ima etmeye hakkı yoktur.

Yapılan operasyona karşı çıkmak adına bölge insanının yaşam tarzını, hoşgörülü duruşunu, kardeşlik bilincini hiçe saymak ancak bölgeyi ve bölge insanını tanımamaktan dolayıdır. Iğdır’da hepimiz kardeşçe yaşıyoruz, bizim farklılıklarımız hiçbir zaman sorun olmadı olmayacak da” şeklinde konuştu.

Iğdır Ticaret Borsası Başkanı Serhat Kumtepe de basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar çok üzücü bir açıklamaya imza atmıştır. Sayın Tayyar bölgedeki insanları etnik ve mezhepsel olarak ayrıştıracak ifadelerde bulunmuştur. Iğdır’da her türlü ayrılıkçı yaklaşım herkesçe reddedilmiş, farklılıklar zenginlik olarak görülmektedir. FETÖ soruşturmasında birilerinin çıkarlarına ters düştüğü için midir bilinmez, ayrımcılık yapacak açıklamalar yapılıyor. Bu durum Iğdır insanını gerçekten derinden üzmüştür” ifadelerinde bulundu.

 

ŞAMİL TAYYAR NE DEMİŞTİ?

"Bu gün mesela meclise bir gurup geldi, Iğdır üniversitesi ile ilgili, ben buradan Yök'e de Milli Eğitim Bakanımıza da seslenmiş olayım. Facia şeyler anlattılar. Doğrumu değil mi bilmiyorum.  Ama bunun üzerine gidilmesi lazım. Mesela orada da Iğdır Üniversitesinde de, bir Sünni Şia çatışmasından söz ettiler. Fetöcüleri ihbar eden, onların aleyhinde ifade verenleri, daha sonra Fetöcü diye göz altına alındığını söylediler. Aldıranların da Şiacılar olduğunu söylediler. Doğrudur yanlıştır bilmem ama bu mesele bu boyuta gelmişse, burada üzerinde durmamız ve ciddi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Iğdır Üniversitesinin mutlaka mercek altına alınması lazım. Eğer iddialar doğru ise çok vahim şeylerden bahsediyorum. Orada soruşturmayı yürüten savcılar üniversitedeki hadiseler çok ince elenip sık dokunması lazım.  Bu vesileyle HSYK'ya da seslenmiş olayım, Iğdır'a bir el atın, orada soruşturmayı yürüten Savcılara bir el atın, bir bakın ne oluyor orada. Eğer gerçekten böyle bir şey var ise vahim bir şeydir. Orada bir mezhepsel çatışmaya dönüşmüş iş, o zaman ne yapıyorsunuz karşı gurupları tasfiye etmek için Fetöcülerin arasına sıkıştırıyorsunuz. Biz Musul'da böyle şey olmasın diye bir kavga veriyoruz. Kendi topraklarımızda, bir üniversitede Sünni Şia çekişmesi FETÖ soruşturmasının bir parçası haline geliyor." 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz