BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

SERDAR ÜNSAL’DAN ÇİN’E TEPKİ

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, Çin devletinin Türk düşmanı Ermenistan’a gönderdiği sağlık malzemelerinde Ağrı Dağı kelimesini kullanmasına tepki gösterdi.

 Serdar Ünsal ,”Çin devleti yaptığı bu hareketle Türkiye sınırlarında bulunan Türk toprağı Ağrı Dağı’nı Ermenilere aitmiş gibi göstermesi kabul edilir bir hareket değildir. Ağrı Dağı Türk sınırları içinde öz be öz Türk dağıdır. Yıllardan beri Ağrı Dağı’nda gözü olan Ermenilere Ağrı Dağı adı hatırlatma yapılarak yardım kolisi göndermek Türkiye sınırlarına kabul edilemez hakarettir.Türk Dışişleri bakanlığı bu konuda Çin büyük elçisini çağırarak gereken tepkiyi vermelidir. Çin devleti yaptığı bu hatadan dolayı Türkiye’den derhal özür dilemelidir ”dedi.

Ünsal, Çin yönetimi Ermenistan'a gönderdiği yardım paketlerinin üzerine Ermenilerin hak iddiasında bulunduğu Ağrı Dağı ile mesaj vermesi kabullenilemez. Çin hükümeti bu hareketi ile Ermenistan’ı kendilerine dost Türkiye’yi ise düşman ilan etmiştir. Şu bilinmeli ki Ermenilerin gözü ne kadar Ağrı Dağı’nda olursa olsun ne kadar Paralarında Ağrı Dağı’nın resmini koysalar da Ağrı Dağı Türk milletinin bir toprak parçası ve dağıdır. Ermenilere verilecek bir tek çakıl taşımız bile yoktur. Çin devleti yaptığı bu hatadan dolayı Türkiye’den derhal özür dilemelidir.”şeklinde konuştu.
Bilindiği gibi Çin’in Ermenistan’a gönderdiği yardım kutularındaki imalı mesajda, “Dostluğumuz Ağrı Dağı’ndan daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun” ifadeleri yer almıştı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz