BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Terkedilmiş Evin Duvarında Eski Tohumlar Bulundu

Iğdır’a bağlı Melekli köyünün ilk yerleşim yerlerinden olan Dolabı mahallesinde (Kale içi) yaklaşık yarım asırdır terkedilmiş eski bir evin duvarında gömülü bir küpün içerisinde muhafaza edilen eski tohumlar bulundu. Köy halkından Şahmerdan Yakar yaptığı açıklamada “ uzun yıllardır işim icabu kendi köyümden ayrılıp büyük şehirlerde görev yaptım, son görev yerim olan Iğdıra geldikten sonra emekli oldum ve kendi ata yurdum olan Melekli’de küçük çaptada olsa tarımla uğraşmaya başladım.

 Uzun yıllar ayrı kaldığım köyümde anılarımı tazelemek için eski mahalleleri dolaşırken Meleklinin ilk yerleşim yeri olan Dolabı (Kale içi) mahallesinde terkedilmiş evlerden birinin bahçesinde eski değirmen taşları ve değirmen malzemeleri çok dikkatimi çekti, evin bahçesinde dolaşırken ahıra ait duvarda gömülü olan eski bir küp gördüm sonra küpün üstündeki çamur sıvayı kaldırdıktan sonra içerisinde eski bezlere sarılı tohumların olduğunu farkettim. küp içerisinde korunan tohumları ilgili kişilere ve yaşlılara sordum bulunan tohumların anadolunun en eski tohumu olan kavılca, topbaş, kavun; zaferan, sarı karpuz olduğunu söylediler. Ayrıca eski ev içerisinide gezdiğimde tavanda asılı eski mısır ve üzerlik tohumlarınıda gördüm. Köydeki yaşlılar Bulduğum tohumların bana bozulmadığını toprağa ektiğim takdirde muhtemelen yeşereceğini” söylediler.

Yakar ; Eski evde bulunan kavılca buğdayının yaklaşık olarak 13 bin yıllık bir anadolu mirası olduğunu öğrendim, ayrıca aynı küp içerisinde bulunan kavun, karpuz, zaferan, şamama gibi tohumların ise genetiği bozulmamış eski bölgemize ait en eski tohumlardan olduğunu öğrenmiş oldum.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz