BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Türk ve Azerbaycanlı dağcılar şehitler için tırmandı

Aralarında Azerbaycanlı dağcıların da bulunduğu Türk dağcılar, Hocalı Şehitlerini anmak ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Tırmanışı için Nahçıvan’da bulunan 2 bin 426 rakımlı Haça Dağı'na zirve yaptı.

 Türk ve Azerbaycanlı dağcılar bu yıl Hocalı ile 19 Mayıs için tırmandı. Bu yıl 7’si düzenlenen ve geleneksel hale gelen zirve tırmanışı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine hediye ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tırmanışı ile daha anlamlı hale geldi.

7 SAATLİK TIRMANIŞ

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Dağcılık Kulübü, Zirve Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Iğdır İl Temsilciği ve Iğdır Azerbaycan Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği işbirliği ile düzenlenen tırmanışına, Türkiye'nin farklı bölgelerinden Iğdır’a gelen dağcılar Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne geçti. Dağcılar burada Azerbaycan'dan gelen dağcılarla bir araya geldikten sonra 7 saatlik tırmanışla zirve yaptı.

ZİRVEDE ANMA YAPILDI

Bölgenin tırmanılması en zor dağlarından biri olan Haça Dağı'nın zirve yapan dağcılar, burada anma töreni düzenledi. Dağcılar burada Azerbaycan ve Türk bayrakları ile flamalarını açarak saygı duruşunda bulunarak, Azerbaycan'ın Hocalı kentinde 26 Şubat 1992'de şehit edilen 613 Azerbaycan Türkünü andı. Aynı zamanda 19 Mayıs gününü Türk gençliğine hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ü de anan dağcılar zirvede ‘Karabağ Azerbaycan’dır’ ve ‘İki Devlet Bir Millet’ vurgusu yaptı.

“SİSLER ALTINDA DAĞ VE VADİ”

Zirve tırmanışı sırasında açıklamada bulunan Zirve Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Iğdır İl Temsilcisi Bülent Mavzer “Haça Dağı ve doğa inanılması zor bir halde, sisler altında dağ ve vadi bir arada. Çok güzel bir etkinlik oldu. Geleneksel Hocalı Şehitlerini Anma etkinliğini gerçekleştirdik. Aynı zamanda 19 Mayıs Atatürk’ü anma tırmanışını birlikte gerçekleştirdik. 11 dağcı arkadaşımızla tırmanışa başladık. 4 Azerbaycanlı dağcı arkadaşımız da bize eşlik etti.” Dedi. 

ADINI NUH PEYGAMBERDEN ALIYOR

Öte yandan Mitolojik ve dini anlamlarla anılan Haça Dağı ve çevresi, adını Nuh Peygamberden alıyor ve Nuh Tufanının bu gölge yaşandığına inanılıyor. Nahçıvan’da ki bazı yer adlarının Nuh Peygamber tarafından konulduğu ve hatta geçmişi 5 bin yıla dayanan Nahçıvan adının, Nuh Çıhan ile alakalı olduğu, Nevruz’un da ‘Nuh-ruz’ olduğu da söyleniyor. Nevruz, Hahçıvan ve Azerbaycan’da günlerce çok farklı ve zengin fini etkinliklerle kutlanılıyor. Nahçıvan’ın merkezinde Nuh Peygamber’in türbesi de bulunuyor ve yoğun ilgi görüyor. Nahçıvan Kalesi’nin yanında bulunan Nuh Peygamber’in türbesinin tam karşısında üzerinde buzul yarığı ile Haça Dağı’nı görmek heyecanlandırıyor. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz