BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

Tuzluca’da Muhtarlara görevleri ve yetkileri anlatıldı

Tuzluca İlçe Nüfus Müdürlüğünün düzenlediği ve Mahalle/Köy Muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı dolu dolu geçti. Tuzluca halk eğitim merkezi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda muhtarlara görevleri anlatıldı. Iğdır İl Nüfus Müdürü İlhan Akış’ın da katıldığı toplantıda ilçe Nüfus Müdürü Nurettin Tik, yasanın muhtarlara verdiği yetkiyi ve bundan sonra nasıl harekat etmeleri gerektiğini anlattı.

KÖYÜNÜZDEN OLMAYANI BİLDİRİN
Tuzluca Nüfus Müdürü Nurettin Tik, yaptığı konuşmada muhtarlara görev ve yetkilerini madde madde anlatırken, bazı uyarılarda da bulundu. Özellikle muhtarlık seçimlerine yakın dönemde başka köylerden oy getiren ve O köylü olmamasına rağmen muhtar adayı bir yakınını desteklemek amacıyla oyunu kayıtlı olmadığı başka ca köylere alanların çok büyük sıkıntılara neden olduğunu belirten Tik, bu tür oy kaydırmalar hem alhaki değil hem de yasal değil.

Yasadaki yeni düzenlemeyle birlikte bundan sonra böylesi girişimlere yasal işlemler yapılacaktır. Bu açıdan bir kez daha hem sizleri hem de sizler aracılığıyla vatandaşlarımızı uyarıyorum. Ait olmadığı başka köye kayıt yaptıranlara yönelik yasal işlemler yapılacaktır. Köyünüz de bu tür kayıtlar varsa bir dilekçeyle bize bildirin bizler hem onları kayıttan sileceğiz, hem de gerekli cezai işlemi başlatacağız dedi. 


MUHTARLAR NİKAH KIYABİLECEK
Iğdır İl Nüfus Müdürü İlhan Akış ve Tuzluca ilçe Nüfus Müdürü Nurettin Tik yaptıkları açıklamada, yeni düzenlemeyle birlikte Köy Muhtarlarının da Nikah kıyabileceğini belirttiler. Bunun için her iki tarafın veya bir tarafın aynı köyden olması gerekiyor. Bu uygulamaya yabancı uyruklu insanlarda dahil olacak ama uygulama ilçe merkezinde belediye, müftülük ve muhtarlık üçlüsünün imzasıyla gerçekleşecektir” dendi

Celal Karaali- Kent Yaşam Gazetesi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz