DERNEĞİMİZ Haberleri Tümü

HOCALI FACİASI” KONULU LİSELER ARASI YARIŞMADA DERECEĞE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu(Taddef) Iğdır Azerbaycan Evi Derneği geleneksel olarak her yıl yaptığı 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeniler tarafından” Azerbaycan’ın Hocalı” şehrinde yapılan katliamı anlatan liseler arası Hikaye,Şiir, Kompozisyon ve resim yarışmasında dereceğe girenlere ödülleri verildi.

 Yapılan yarışmada Şiir dalında 15 Temmuz Anadolu Lisesinden Gürkan Özbey birinci, İMKB Anadolu lisesinden Aslı Ceren ikinci,Haydar Aliyev Fen Lisesinden Nergis Işık üçüncü,Tuzluca 100. Yıl Anadolu Lisesinden Munise Gümüştekin dördüncü oldu.


Kompozisyon dalında Iğdır Kız Anadolu İmam Hatip lisesinden 1.Betül Zeynep Şahin,2. Sevval Çelik, 3. Melekli ÇPL den Eftelya Güven,4. Haydar Aliyev fen Lisesinden Mervenur Çalllar olurken resim dalından ilk dört sırayı Güzel Sanatlar Lisesinden Barış Oğlu,Muratcan Güney,Nezaket Kaplan Medeni Kaya paylaştılar.Dereceğe girenlerin ödülleri Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı(Taddef) ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal tarafından okulları gezilerek verildi.

Ödül töreninde konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı(Taddef) ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal,”Bu sene Hocalı faciasının 27. Yıldönümü bu nedenle dernek olarak, 1992 yılında asrın faciası olarak nitelendirilen Ermenilerin hür dünyanın gözü önünde sırf Müslüman ve Türk oldukları için katlettikleri “HocalıŞehitleri” için Hikâye, şiir, kompozisyon, resim yarışması düzenledik. Amacımız Yıllardır Türk düşmanlığı yapan Ermenilerin yaptıkları katliamlara dikkat çekmek, 1992 yılında Azerbaycan’ın ,Dağlık Karabağ, Hocalı,Şuşa,Kelbecer,Ağdam gibi şehirlerinde yaptıkları insanlık dışı katliamları gündeme getirerek gençleri bilinçlendirmektir.Bilindiği gibi Ermenilerin gerçek yüzünü Hocalı da görmek mümkün.


Çünkü 1915 -20 yılları arasında Anadolu’da, Iğdır’da uyguladıkları vahşeti 1992 de bir kez daha uygulamışlardır. Hocalı’da savunmasız insanları şehit etmişlerdir. Bugün Ermeni zulmünden kaçan binlerce Azerbaycan Türk'ü zor durumdadır. Ermenilerin Hocalı da yapmış olduğu vahşice soykırım aslında hür dünyanın insanlığın utanç günüdür. Türk milleti hiç bir zaman Ermenileri katletmemiştir. Sözde soykırım iddiaları iftira ve yalandan ibarettir. Bugün Hocalı'da , Karabağ da binlerce insanı kadın ,çoluk çocuk demeden katliam yapan Ermenilerin dedeleri, babaları geçmişte de Iğdır ve çevresinde binlerce insanı diri diri damlara doldurup yakmışlardır. Buda gösteriyor ki Ermeniler kan dökücü Türk düşmanı olan bir millettir.”şeklinde konuştu.

Öğrencilerde böyle anlamlı yarışmada dereceğe girdikleri için çok mutlu olduklarını söylediler.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz