DERNEĞİMİZ Haberleri Tümü

Hocalı " Soykırımını" kınadık

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne giden 26 Türk dağcı grubunun içinde yer alan Gazetemiz imtiyaz sahibi Celal Karaali, Hocalı şehitlerini anmak amacıyla Nahçıvan'ın sembol dağlarından biri olan Haça Dağı'nın zirvesine soykırım’ı kınayan afişini astı

 

İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (AKUD) ile Türkiye-Azerbaycan Derneği Iğdır Şubesi üyeleri, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992'de Ermenistan'a bağlı silahlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülen 613 sivili anmak için tırmanış etkinliği düzenledi.Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen 26 dağcı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine geçerek, bölgenin en zor tırmanılabilen dağlarından olan Haça (yılanlı) Dağı'nın zirvesine çıktılar. Dağcılar, zirvede "Hocalı Şehitleri'ni saygıyla, minnetle, rahmetle anıyoruz" yazılı pankartlar açıp Ermenistan askerlerince gerçekleştirilen SOYKIRIM’ı kınadılar.

NE OLMUŞTU?

1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapatarak 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 Azeri Türk’ünü vahşice öldürdüler. Ermeni askerlerince gerçekleştirilen saldırıda  487 kişi ağır yaralanmış,sekiz aile tamamen yok olmuş, 587 kişi sakat kalmış, 1275 kişi de esir alınmıştı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı ise hala bilinmemektedir.

ZİRVEDE SOYKIRIM’I KINADIK

Kent Yaşam Gazetesi olarak, yurt çapında düzenlenen soykırımı dünyaya duyurma etkinliklerine ek olarak bu senede Nahçivan’a gittik.“İki devlet bir millet” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizin amacı Haça dağına çıkarak soykırımı kınamak ve dünyaya duyurmaktı. Gazetemiz kurucusu Celal Karaali’ninde aralarında bulunduğu İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (AKUD) Başkanı Hüseyin Yıldız ve organizetör-rehber Serpil Önal ile Türkiye-Azerbaycan Derneği Iğdır Şubesi üyeleri, çıktıkları Haça dağında açtıkları pankartlarla soykırımı lanetlediler.

AYYILDIZ, DUYGULANDIRDI

Türkiye’nin farklı köşesinden gelen dağcıların aynı amaç doğrultusunda tırmandığı Haça dağına Iğdır’lı sanatçı Latif Ayyıldız’da katıldı.


Ayyıldız, geçen yılda çıktığı ve duygusal anların yaşanmasına neden olan Karabağ ağıtını yine zirvede okudu.  Yaklaşık 6 saatlik tırmanışla zirveye varan ekibin zirveden inişini ise  4 saatte tamamladı.

‘BİZİ DUYGULANDIRDINIZ’

Haça dağına çıkan dağcı heyetini akşam yemeğinde ağırlayan Nahçivan Ekoloji         (çevre) Bakanı Hafız Yakubov, yaptığı konuşmada iki devlet bir millet vurgusuna değindi. Yakubov açıklamasında, “Türkiye ile Azerbaycan ve dolayısıyla Nahçivan iki kardeş devlettir. Türkiye ile Azerbaycan-Nahçivan arasında tarih boyunca olduğu gibi herzaman kardeşlik duyguları ön planda olmuştur. Bu günde sizler Azerbaycan’ın acısını paylaşmak amacıyla buradasınz. Türkiye’nin farklı bölgelerinden ama aynı amaç doğrultusunda buraya gelmeniz, bizlerin acısını paylaşmış olmanız bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir” dedi.

‘İKİLİ İLİŞKİLER ADINA ÇOK ÖNEMLİ’

Dağcıların Haça dağına gerçekleştirdiği tırmanış sonrası, konsolosluk konuk ağırlama mekanında sporcuları ağırlayan Türkiye’nin Nahçivan Başkonsolosu Nihat Erşen, etkinliğin iki ülke ilişkisine çok önemli katkı sağladığını söyledi. Konsolos yardımcısı Aytaç Öztürk’ünde hazır bulunduğu yemekli toplantıya, Nahçivan’ın ticari ateşesi de katıldı.
Hocalı soykırımının dünyaya duyurulması adına çok önemli bir tırmanış olduğunu söyleyen konsolos Erşen, “Temennim odur ki bu tırmanış başta türizim ve ekonomi olmak üzere bir çok alanda ilişkilerin daha da gelişmesine vesile olur” diye konuştu.

‘IĞDIRLILAR DERNEĞİ DE ZİRVEDEYDİ’

Hocalı Soykırımın’ı kınamak adına Haça Dağına çıkan Karaali, beraberinde götürdüğü Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’ninde kınama afişini astı. Dernek Başkanı Hadi Akmugan’ın firmasının da afişinin asıldığı zirvede, diğer dağcılarda yanlarında getirdikleri kurum ve kuruluşların afişlerini astılar.

Kent Yaşam Gazetesi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz