DERNEĞİMİZ Haberleri Tümü

IĞDIRLILAR DERNEĞİ’NİN IĞDIR ÇIKARMASI HALA DİLLERDE!..

Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticileri, dernek kurulduğu günden buyana gerçekleştirilen birçok sosyal ve kültürel faaliyete bir yenisini daha ekleyerek Iğdır’a adeta çıkarma yaptı ve ilin üst düzey yöneticilerini ziyaret edip, yaşamsal önemi olan birçok konuyla ilgili görüş ve düşünceleri paylaştı.4 yıl önce Aydın Şavluk Başkanlığında kurulan ve devamında Emirali Karaali. Şükrem Aras ve Av. Sinan Bayat'la devam eden ve İstanbul'da yaşayan Iğdırlıların çatısı konumunda bulunan, Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği, Iğdırlıların birliği, dayanışması ve kültürel değerlerinin korunması adına önemli bir hizmet veriyor. Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticilerinin, Iğdır'a giderek ili yönetenlerle buluşması memnuniyetle karşılandı.

 Iğdırlılar Derneği Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Iğdır'a yapılan 7 günlük gezi ve ziyaretler dolu dolu geçti. Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat'ın önderliğinde gerçekleşen ziyarete Dernek Genel Sekreteri Cafer Kılıç, Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcıları Celal Karaali, Cemal Avcı, Sefer Karakoyunlu, Turgut Atabey, İmdat Atabey, Zekeriya Tuncay, Gülay Aras, Nazarali Öztürk, Ali Saka ve eski Başkan Şükrem Aras katıldı.

Grup ilk ziyaretini Iğdır Valisi Davut Haner'e yaptı.Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat başkanlığındaki Iğdırlılar Derneği heyetini makamında kabul eden Iğdır Valisi Davut Haner, İstanbul'da böylesi önemli bir derneğin varlığından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ziyaret sırasında sivil toplum veya sivil örgütlenme adına Iğdırlıların Türkiye ortalamasında istenilen yerde olmadığını söyleyen Vali Haner, "Bu temelde sizlerin, İstanbul metropolinde böylesi bir birliktelik meydana getirerek tüm Iğdır'ı kapsayacak şekilde buraya kadar taşımanız beni mutlu etti" dedi. "Iğdır'daki radyasyon tehlikesi İstanbul'dan az" Iğdırlıların korkulu rüyası olan Ermenis'tanın Başkenti Erivan'daki Metsamor Nükleer Santrali'yle ilgili düşüncelerini de ifafde eden Vali Haner, santralin bölge halkı için şimdilik bir tehlike oluşturmadığını belirtti.

Vali Haner, Dernek Başkanı Sinan Bayat'ın, "Metsamor, "Aralık'tan gözle görünür mesafede ve olası bir tehlikenin yanı sıra, bölge halkı yaşanılan bazı olumsuzlukları, Metsamor'a bağlamaktadır. Burayla ilgili bir radyasyon ölçümü yapıldı mı?" sorusuna ise, Vali Haner şu cevabı verdi: "Kısa süre önce konunun uzmanları geldi, gerekli incelemeleri yaptı. Yapılan inceleme sonrası hazırlanan rapor bizlere de verildi ve görülmektedir ki Iğdır'daki radyasyon oranı İstanbul'dan çok daha az. Çünkü İstanbul'daki Baz istasyonlarının yaydığı radyasyon buradan daha fazla değerlere ulaşmış durumda. Bu koşullarda Iğdır'da bir tehlike yoktur, vatandaşlarımızın içi rahat olsun.

" Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen:
"Sizleri yanımızda görmekten mutluluk duyarız"Iğdır'ın sorunlarıyla yakından ilgilenen Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen'i de makamında ziyaret eden Iğdırlılar Derneği heyeti, Özmen tarafından sıcak bir yaklaşımla karşılandı. Iğdır'ın birçok sorununun konuşulduğu görüşmede, Özmen, heyette bulunanlarla tek tek ilgilenerek, iş alanları konusunda Iğdır'a yatırım yapmalarını ve istihdam yaratmalarını istedi. Iğdır'ın, Iğdırlı işadamlarının yapacağı yatırımlara ihtiyaç duyduğunu söyleyen Özmen, "Tabi ki devlet de yatırım yapmalı ancak sizler de ekonomik ölçüde memleketinize yatırım yapmalısınız"dedi. Dernek heyetinin yaptığı ziyaretten de çok memnun kaldığını söyleyen Özmen, "Sizler İstanbul'da dernekcilik adına önemli bir mesafe kaydetmişsiniz. Orada yarattığınız bu birliktelik, buralara kadar taşmış ve herkese örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu temelde İstanbul'da katılacağımız fuarlarda sizleri de yanımızda görmekten mutluluk duyarız" diye konuştu.

Iğdır'ın"Gaffar Okkan'ı"
Yüksel BabalIğdırlılar Derneği yöneticilerinin ziyarette bulunduğu İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal da kendisine gösterilen ilgiye aynı şekilde karşılık verdi. Iğdır'ın en işlek caddesi olarak bilinen ve gece saat 02:00'ye kadar hareketli bir görünüme sahip olan Vali Konağı Caddesi'nde vatandaşlarla çay içip, sohbet eden Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal'a yöre halkı Iğdır'ın "Gaffar Okkan'ı" diyerek sevgilerini dile getiriyorlar.
Makamında olağanüstü bir nezaketle Iğdırlılar Derneği heyetini karşılayan Emniyet Müdürü Yüksel Babal, heyete ziyaretinden dolayı teşekkür etti.Iğdır'ın konum itibariyle çok önemli bir noktada olduğunu vurgulayan Babal şunları söyledi: "Böylesi önemli bir noktada bulunan bir ilin hem artıları, hem de eksileri var. Birincisi çok güzel ve yeşil bir kent. Ancak 3 ülkeye sınır olması farklı sorumluluklar getirmektedir. Ben her gece saat ikiye, üçe kadar caddelerdeyim. Hem de yanımda koruma olmadan, vatandaşlarla beraber çay içip, sohbet ediyorum. Asayış adına Iğdır'ımızda hiçbir sorun yok. En azından benim görevim sürecini değerlendirecek olursak asayış adına son derece huzurlu bir ildir" dedi. Belediye Başkanı Yikit: “Yeni Şehri Iğdır'ın dışına planladık”Iğdırlılar Derneği yöneticilerinin bir başka ziyareti ise Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit’e oldu.

Çiçeği burnunda Belediye Başkanı Murat Yikit'le, Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat'ın çocukluk arkadaşı ve aynı mahalleden olmaları, ziyarete bir başka anlam kattı. Çok samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, Iğdır ve Iğdır’ın geleceği konuşuldu. Belediye Başkanı Yikit'e şehrin temizliğinin iyi olmadığını söyleyen Dernek Sekreteri Cafer Kılıç'ın eleştirisini haklı bulan Başkan Yikit, “Çok haklısınız, birçok eksiğimiz ve sıkıntımız var ama temizlik konusundaki şikayetiniz yerinde. En kısa sürede gerekli çalışmalar yapılacak. Sizleri rahatsız eden çirkin görüntüler, mutlaka şehrimize gelen herkesi rahatsız ediyordur. Gerekli önlemi alacağız” dedi. ( Not: bu sohbetten iki gün sonra Iğdır M.Vekili Pervin Buldan, Belediye Başkanı ve çok sayıda belediye personeli ve yöneticisininde katıldığı cadde ve sokaklarda temizlik yapıldı) Birbaşka soru üzerine Iğdır’ın yerleşim alanı olarak yanlış yere kurulduğunu ifade eden Başkan Yikit, “Gerçekte Iğdır Ağrı Dağı’na doğru kurulmalıydı ve buraları da kavun-karpuz tarlası olarak kalmalıydı. Ama maalesef Iğdır’ı planlayanlar böyle bir hata yapmış ve daha kolay hizmet veririm diye Iğdır’ı ovaya planlamış ve yerleştirmişler.

Ancak yeni planlarda Iğdır Ağrı Dağı’na doğru, verimsiz topraklara kaydırılacaktır. Bununla beraber belediye binasını da yıkarak, bu alanın tamamını şehir meydanı yapacağız. Şehirler meydanlarıyla anılırlar. Bizim şehrimizin meydanı yok ve biz yeni planlamımızda bunu yapacağız” dedi. Sizleri yürekten kutluyorum Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’yle ilgili olarak, Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat’tan ve heyette bulunanlardan bilgi alan Belediye Başkanı Murat Yikit şunları söyledi: “Öncelikle sizleri yürekten kutluyorum. Iğdır’ı yansıtan bir dernek kurmuş ve yürütüyorsunuz. Aslında siz hem bize hem de ülke genelinde herkese örnek olmuşsunuz. İşte bizim de aradığımız budur, sizin yaptığınızdır. Bizler Iğdırlılar olarak nerede olursak olalım, kalbimiz Iğdır için atar ve bizim her zaman birbirimize ihtiyacımız vardır. Ben Sinan Başkanla aynı ilçedenim ve aynı okulu alt-üst sınıf olarak okudum. Bizler etle tırnak gibiyiz, acımız da bir sevincimiz de.

” Iğdır’ın tek kadın Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz
Dernek yönetiminin ziyaret ettiği yöneticiler arasında Iğdır'ın tek kadın Kaymakam Elif Canan Tuncer Ersöz de vardı.Kaymakamlık makamında gerçekleşen ziyarette, Kaymakam Ersöz, Karakoyunlu’nun tarihsel özelliği ve Ağrı Dağı’na olan yakınlığına dikkat çekti.

Karakoyun'un Iğdır özelinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Kaymakam Ersöz, eşinin de Aralık Kaymakamı olduğunu ve zaman zaman evde Karakoyunlu- Aralık çekişmesi de yaşandığını ifade etti. Karı-Koca kaymakam olmanın artı-eksi yönlerinin olduğunu söyleyen Ersöz, “Ancak ikimiz de görev yaptığımız ilçeye daha fazla nasıl hizmet edebiliriz, buraları daha nasıl geniş kitlelere tanıtabiliriz düşüncesindeyiz. Aramızda rekabet de olmuyor değil” diyerekduygularını ifade etti. Kurban Kaya: “Tek hedefim ilçeme gelmeyen hizmeti getirmek”Iğdırlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu'nun ilçesi olan Karakoyunlu da ziyaret zincirinde yer aldı. Dernek heyetini ise Belediye Başkanı Kurban Kaya açık havada verdiği kahvaltıyla ağırladı.Karakoyunlu'nun daha çok hizmete ihtiyacının olduğunu ancak belediye olarak ekonomik imkanlarının buna imkan vermediğini söyleyen Başkan Kaya, “Ben başkan seçileli çok az bir zaman oldu. İleriki süreçte gerek hükümetten gerekse hemşehrilerimden buraya destek alacağımdan kuşkum yok. Benim şu an itibariyla tek düşüncem Karakoyunlu’ya daha iyi hizmeti nasıl yaparızdır” diye konuştu.

Aralık Belediye Başkanı Bayram Teksay’dan yakın ilgi Türkiye'nin en doğusunda yer alan Iğdır'ın en doğudaki ilçesi olup, adını Ermenis'tan ile Türkiye‘nin ortasında kalmasından dolayı Aralık olarak alan Aralık’ın Belediye Başkanı Bayram Teksay ise kendisini ziyaret eden Dernek yöneticileri samimi bir şekilde karşıladı ve konuk etti. Başkanlık makamında başlayan ziyaret ve görüşme Ağrı Dağı’nın yaşanan mangal sefasıyla devam etti.

Başkan Teksay, Belediye Başkanı olarak, DP'den seçildiğini ancak ilçesine hizmet almak adına AK Parti’ye geçtiğini belirterek, “Benim tek derdim var o da Aralık'a daha nasıl hizmet getirebilirim.Geçenlerde Ortaköy'de yangın çıktı ve itfaiye aracımız çok eski olduğundan yangın yerine gidemeden yolda arızalandı.Yani bir ilçenin çalışır durumda olan bir itfaiye aracı dahi yoksa burada büyük bir sorun var demektir. Bunun için sizlerin ziyareti ve birlikteliğiniz beni mutlu etti. Çünkü benim, sizin gibi sağlıklı sivil toplum örgütlerine ihtiyacım var. Ben ilçem adına zaman zaman sizlerin de kapısını çalalacağım ve hem karşılıklı dayanışmamız hem de birlikteliğimizin devamı adına her ortamda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyacağım” dedi.

Mehmet Gültekin: “Tuzluca, Tuzluca'nın markası olmalı” Iğdırlılar Derneği’nin ziyaret ettiği Belediye Başkanlarından biri de Tuzluca Belediye Başkanı Mehmet Gültekin oldu. Belediye binasında gerçekleşen buluşmaya katılan Dernek Yönetim Kurulu üyelerinin çoğunun Tuzlucalı olması da ayrı bir espri konusu yapıldı. Neşeli bir ortamda gerçekleşen buluşmada, Başkan Gültekin, Tuzluca'ya yönelik planlarını ve yapacağı çalışmaları anlattı.Tuzluca'nın her anlamda hizmete muhtaç olduğunu vurgulayan Gültekin şunları söyledi: “Göreve geldikten sonra önümde bulduğum en önemli sorunlardan biri, halkımızın kullandığı suyu sayaca bağlamamasıydı. Bunun üzerine su kullanan herkesi abone yapma kararımızı, ilk önce kendi ablamın evinde uygulayarak başlattım ve çalışmalarımız adil olarak devam etmektedir. Ben burada iki kesimin de belediye başkanıyım ve benim dünya görüşümde insan ayrımı yoktur. Burada yaşayan herkesin belediye başkanı olduğum gibi, herkes de kurallar çerçevesinde üstüne düşen vatandaşlık görevini yerine getirecektir. Bayrak hepimizin atasının kanıyla renklenmiştir.” Ziyaret sırasında, makam odasında bulunan Türk Bayrağı önünde grup fotoğrafı çektirilmesi teklifine, “Tabi ki bayrakla beraber fotoğraf çektireceğiz. Bu bayrak sadece Türklerin bayrağı değil. Bu bayrak rengini Türklerle beraber, Kürtlerin de kanından almıştır. Nasıl ki bu vatan hepimizinse, bu bayrak da hepimizindir.. Bizim bayrakla sorunumuz yok, bizim bayrağı kullananlarla sorunumuz var” diyerek olumlu yaklaşan Gültekin, çekilen fotoğraf karesinde grup içindeki yerini aldı.

Tuzdağı Marka olmalı
Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Basın Danışmanı Celal Karaali'nin, “Tuzluca'nın çok önemli bir değeri var, Tuzdağı. Orası için ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise Gültekin şu cevabı verdi: “Tuzdağı, Tuzlucalıların yanısıra ve bölgenin geneli için bir nimetir. Ancak sizlerin de bildiği gibi Tuzdağı geçmişte özelleştirildiği için orası artık birilerinin özel mülkü. Ancak bu gerçekle beraber burası Tuzluca için de bir değerdir.Yani buranın daha kapsamlı değerlendirilmesi gerek ve özellikle sağlık turizmine kazandırılması gerekiyor. Bu temelde, buranın sahipleriyle de görüştüm ve onlar da buranın sağlık turizmine kazandırılmasından yana olduklarını belişrttiler. Ancak mevcuk durumlarıyla bunu yapamadıklarını ve Iğdırlı ve Tuzlucalıların buraya yönelik girişimcilerine de açık olduklarını söylediler.” Başkan Gültekin, daha sonra dernek heyetiyle birlikte Tuzdağı’ na geçti. Burada mekan sahiplerinin de eşlik ettiği incelemede Tuzdağı hakkında çeşitli bilgiler verildi.

Tuzluca Kaymakamı Özkan: “Tuzlucalılarla buluşmayı planlıyorum” Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticilerinin ziyaret ettiği Tuzluca Kaymakamı Bilal Özkan ise, Tuzluca'nın bölgenin en güzel ilçelerinden biri olduğunu, ancak yerel ve genel anlamda biraz daha yatırımın gereklilik taşıdığını söyledi. Tuzlucanın çok önemli değerlerinin olduğunun altını çizen Özkan, “Örneğin Tuzdağı gibi, tarihi ve turistlik mekanlar iyi tantılırsa, ilçeye ve bölgeye çok faydası olur. Biz kaymakamlık olarak bu temelde üzerimize düşeni yapacağız. Ancak herşey birkenara, en önemlisi sizlersiniz. Iğdırlılar Derneği olarak öyle güzel bir sinerji yaratmışsınız ki, ilimizin ve ilçelerimizin birliği, dayanışması ve kültürel değerlerin yaşatılması adına önemli bir oluş yapmışsınız. Bu temelde sizlerin bu beraberliğine bizim de ihtiyacımız var ve hem yatırımınıza hem de turistik anlamda gelip, birkaç hafta kalmanıza ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte sizler öncü olursanız, Kaymakam olarak İstanbul'daki Tuzlucalılarla buluşmak isterim" dedi. Dernek Başkanı Sinan Bayat da, Kaymakam Özkan'a kabulünden dolayı teşekkür etti ve İstanbul'daki buluşma için ise hertürlü imkanı sunacaklarını söyledi. Ferhat Akkuş: Başarınız Iğdır'da konuşuluyor.Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş'u makamında ziyaret eden dernek heyetini, Akkuş'a Iğdır'a verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat başkanlığındaki heyeti görmekten memnun olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Akkuş' öncelikle şunun altını çizmek istiyorum, çok başarılı bir dernek yapısı oluşturmuşsunuz. Bu başarınızı birde tüm Iğdırı kapsayan bir yönetim anlayışıyla süsleyerek yürüttüğünüz bu çalışma herkesin takdirini kazanmıştır'dedi İnsiyatif almazsan hizmet olmaz Iğdır özelindeki tarafsız ve başarılı çalışmalarını takdir eden dernek yönetimine teşekkür eden Akkuş,' hizmet vermek zordur. Çünkü devletin işleyen bir kuralı var, Örneğin bir iş makınasının arıza yapan çok küçük bir parçası için resmi yazıyla çözmeye çalışsan bu bazen ayları alabiliyor. Ama iş mevsimidir kaçmaması için ne yapıyorum çoğu zaman böyle durumlarda insiyatifi üstüme alıyorum ve gerekli arızayı gidererek iş makinasını yeniden çalıştırarak hizmetimizi tamamlıyoruz. Bölgemizin büyük bölümü dağlık ve merkeze uzak yerler. Böyle durumlarda hizmetin akmaması için sorumluluk almak zorundayım'dedi

M.Nuri Turan: Çalışmalarınızı Basından takip ediyorum
 Iğdır İl Özel İdaresi Genel sekreter Yardımcısı M.Nuri Turan'ıda ziyaret eden dernek yöneticileri, Turan'la bir süre Iğdır özelinde sohbet etti. Derneğin çalışmalarını basından takip ettiğini söyleyen Turan, sizlerin çalışması ve yapılanmanız eminim İstanbul'da ve Iğdırda örnek olarak gösterilmektedir. İstanbul'da Iğdırlıların ve dolayısıyla yolumuz düştüğünde bizlerin gideceği bir çatımızın olması sevindiricidir.'dedi  

Cemal Avcı kendi fabrikası olan Gökkuşağı’nı gezdirdi
 Iğdır OSB'de hizmet veren Gökkuşağı Yapı Malzemeleri Fabrikası’nı da ziyaret eden Dernek yönetimini, fabrika sahibi Cemal Avcı tarafından samimi duygularla karşıladı. Aynı zamanda Iğdırlılar Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Avcı, arkadaşlarını fabrikasında gezdirerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Iğdır'a yaklaşık 10 milyon Avro yatırım yaptığını söyleyen Avcı şöyle konuştu: “Ancak ne hikmetse devletin bize sunması gereken suyu dahi paramızla alamıyoruz. Oysa bizim üretimimiz suyla olmaktadır ve en büyük sıkıntımız su ulaşım ve elamandır. ‘Bölgede işsizlik var’ diyen yalan söyler. Benim ve bölgede hizmet veren diğer fabrikaların en önemli sorunlarından biri yetişmiş veya yetiştirilecek elaman olmamasıdır.

Elaman bulmakta büyük sıkıntı yaşamaktayız.
Gökkuşağı olarak üretim kalem sayısını birden 7'ye çıkardık. Biraz daha devlet veya yerel yönetim desteği gelse, hem üretilen kalem sayısını hem de istihdamı artırırız. Ancak şunu samimiyetle söylemek istiyorum ki tüm zorluklara rağmen yatırım yaptığım için pişman değilim, tüm Iğdırlılara da öneririm” dedi

Şükrem Aras'ın elinden mangal keyfi
Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin geçtiğimiz dönem başkanlığını yapan emekli başkomiser Şükrem Aras ise, dernek yöneticilerini Melekli'deki evinde misafir etti. Aras'ın kendi elleriyle hazırladığı kebap şişlerini, yine kendi elleriyle pişirerek, arkadaşlarına ikram etmesi, Iğdır gezisine ayrı bir renk kattı. Aras, yaptığı konuşmada, “Yapılanması ve çalışmasıyla Iğdır'ı temsil eden derneğin bir dönem başkanlığını yapmaktan ve arkadaşlarımı burada konuk etmekden duyduğum mutluluğu anlatamam' diyen Aras, yönetici arkadaşlarına teşekkür ederek, bundan sonra da birlikte hareket etme sözü aldı.

Dernek Başkanı kirve oldu 

Iğdırlılar Dernek Yönetiminin Iğdır çıkarmasında bir de kirvelik vardı. Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat'ın kendi ilçesi olan Aralık'da kirve olması nedeniyle düzenlenen yemekli düğün merasimine katılan Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkanları Bayat'ı ve kirvesini yanlız bırakmadılar. Yöresel geleneklere göre gerçekleşen kirvelik töreni fotoğraf çekimleriyle tamamlandı. AK Parti’ye ziyaret Iğdırlılar Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat, Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Danışmanı Celal Karaali ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Arastan oluşan heyetin bir başka ziyaret ettiği makam ise AK Parti İl Başkanlığı oldu. İl Başkanı Ahmet Tutulmaz ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de katılıdığı ziyarette Iğdır özelinde sohbetler edildi ve ziyaretten duyulan memnuniyet dile getirildi. CHP’ye ziyaret

Iğdırlılar Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat, Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Danışmanı Celal Karaali ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Aras’tan oluşan heyetin bir başka ziyaretiise CHP İl Başkanlığı oldu. İl Başkanı İlhan Zor'un katılamadığı ziyarete merkez ilçe başkanı eşlik etti. Iğdır özelinde gerçekleşen sohbet, ülke geneliyle devam etti ikram edilen çaylardan sonra tamamlandı. Aras Nehri’ kıyısında sohbet 

Dernek yönetimi, Iğdır çıkarmasında Iğdır'la Ermenistan arasında sınır olan Aras Nehri’ni de gördü. Uçsuz bucaksız ve bir o kadar da geniş olan Aras Nehri kenarında toplanan yönetim kurulu arasından Aralıklı olanlar, yaşadıkları anıları anlatarak, geziye ayrı bir renk kattılar. 2 bin 500 yükseklikte piknik

Dernek Başkanı Av. Sinan Bayat'ın organize ettiği ve akrabaları tarafından hazırlanan mangal keyfi Ağrı Dağı’nın 2 bin 500 yüksekliğinde gerçekleşti. Yörede yetiştirilen hayvanlarından elde edilen etin tadına bir de pişirme tekniğinin verdiği lezzet eklenince mangal keyfine doyum olmadı. Köy çocuklarının da katıldığı piknikte, dernek yöneticileriyle çocuklar arasında güzel diyaloglar yaşandı.

Yaylalar işgal altında
Dernek Yönetimin Kurulu Üyesi Zekeriya Tuncay, Turgut Atabey ve İmdat Atabey'in köylerine yapılan ziyaretlerde ise farklı bir sorunla karşılandı. Köy Muhtarı Talip Tuncay'ın dile getirdiği şikayet, köylerinin arazisinin başkaları tarafından zorla işgal edildiği yönünde oldu.Tuncay, yaşanılan bu hukuksuzluğu valilik, kaymakamlık ve diğer kurumlara yazılı ve sözlü ilettiğini belirterek, “Başvurduğumuz tüm kurumlar, bizi başından savdı. Herkes bir başkasına yönlendirerek, buradaki işgalcilere zaman kazandırdıkları gibi, işgali resmileştirdiler" dedi. Renkli hayatıyla para kazanıyor 

8 yıldır caddelerde palyaçoluk yaparak çocuklarını okutan Nurettin Aykuş, gündüzleri ayakkabı boyacılığı yapıp, bazı binaların çöplerini alıyor, akşamları da Vali Yolu’nda palyaço kıyafetiyle seyyar satıcılık yapıyor. Bu şekilde kazandığı parayla 3 çocuğunu okutan Aykuş günde en fazla 3-4 saat uyuduğunu, uykusuzluk nedeniyle sağ gözünü kaybettiğini söyledi. “Başka çarem yok, çocuklarımı okutup, iş sahibi yapmak zorundayım” diyen Aykuş’a vatandaşlar da destek olmaya çalışıyor. Iğdır Lisesi’nin ilk mezunları coştu
1965'de eğitim-öğretim hizmeti vermeye başlayan Iğdır Lisesi’nin ilk mezunlarının buluştuğu pilav gününde büyük coşku yaşandı. Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu'nun organize ettiği buluşmaya, Iğdır Valisi Davut HANER ve Iğdır Emniyet müdürü Yüksel BABAL, Iğdır Lisesi’nden mezun olan çok sayıda Iğdırlı katıldı. Okul bahçesinde yapılan buluşmaya katılanlar, öğrencilik yıllarına ait çeşitli anılarını anlatarak eskigünleri yadettiler.

Iğdırlılar etle tırnak olmuştur 
Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticilerinin ziyaret ettiği özel sektörlerden biri de Bizim Iğdır otobüs işletmesi bürosu oldu.Firma yönetim kurulu üyelerinden Serhat Barbaros tarafından karşılanan dernek yöneticileriyle Iğdır özelinde hoş sohbetler gerçekleşti. Iğdırlıların gerçek anlamda etle-tırnak olduğunu belirten Serhat Barbaros, “Birileri sürekli Iğdır'da yaşayan halklar arasında sorun yaratmaya çalışsa da halkımız bunlara izin vermiyor. Sizin gibi derneklere ihtiyacımız var.

Ben şahsen Iğdırlılar Derneği’nin bu şekilde yapılanmasını ve çalışmasını takdir ediyorum. Sizin gibi Iğdırı kapsayan ve kardeşliğimizi güçlendiren derneklere ihtiyacımız var. Derneğinizin çalışmalarını zaten duyuyor ve gurur duyuyorduk, şimdi de sizleri burada görmekten ve tanımaktan ayrıca mutluluk duyduğumu ve firma olarak da her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum' dedi. Hasan Aras: “Bin yıllık geçmişimiz var” Iğdır'ın en eski ulaşım firması olan Iğdırlı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aras'ı makamında ziyaret eden Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticileri, Aras'la Iğdırı ve derneğin çalışmalarını konuştu. Dernek çalışmaları hakkında zaman zaman basından ve dostlardan bilgi aldığını söyleyen Hasan Aras, Dernek yapılanmasını ve çalışmaları takdir ettiğini söyledi. Aras, “Iğdır’da yaşayan insanlar bütünleşmiştir.

Yani bin yıllık bir geçmişimiz var ve bin yıldır birlikte yaşıyoruz. Böyle olduğu için de bizim bizden başka dostumuz olmadı olmayacak. Iğdır'a dışarıdan gelen insanların yarattığı sorunlar olmazsa, gerçek anlamda Iğdırlılar arasında hiçbir sorun yaşanmaz. Biz de ayrı-gayrı olmadığı gibi bundan sonar da olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

 Sizler de dernek olarak bu çerçevede üzerinize düşen görevi başarıyla yapmaktasınız ve böylesi STK'lara ihtiyacımız var.” diye konuştu. Ağırkaya: “Her zaman yanınızdayım”

Bir dönem Iğdır Belediye Başkanlığı yapan Orhan Ağırkaya da İstanbul'dan gelen Iğdırlılar Derneği yönetimini yemekli bir toplantıyla ağırladı.

 Iğdır'ın dünü, bugünü ve yarını hakkında farklı fikir ve görüşleri dile getiren Ağırkaya,"Iğdır hepimizin, atasının, babasının memleketidir.

Bunun için Iğdır'ın geleceği adına hepimize sorumluluklar düşmektedir. İstanbul'da yaşayan siz değerli hemşehrilerimin böyle önemli bir oluşumu başarmasını duymak ve görmek beni çok mutlu etti. Toplumsal birlikteliğimiz adına atacağınız her adımda elimden geleni yapmaya ve yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum"dedi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz