DERNEĞİMİZ Haberleri Tümü

Iğdırlılar Geleneği Bozmadı

Merkezi Küçükçekmece Sefaköy’de bulunan ve 2010 yılından beri hizmet veren Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği'nde kahvaltılı Pazar buluşma geleneği değişmedi.

 Derneğin geleneklerinden biri olan kahvaltılı Pazar buluşmalarından birine imza atan Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğinin başkan yardımcısı Celal Karaali, geçtiğimiz Pazar sabahı dernek üyeleri ile bir araya geldi.  Dernek yönetimininde hazır bulunduğu kahvaltı dernek merkezinde gerçekleşti. Iğdır yöresinin yöresel yemeklerinden biri olan SABAH AŞI ile kahvaltıya başlayan davetliler daha sonra ise servise sunulan açık büfeden istediklerini alarak hem kahvaltılarını yaptılar hemde uzun süre sonra bir arada olmanın tadını çıkardılar.  

KARAALİ: TABELA DERNEĞİ OLMADIK, OLMAYACAĞIZ

İlk konuşmayı yapan Derneğin Başkan Yardımcısı ve Kahvaltının ev sahibi Celal Karaali, yaptığı konuşmada, ‘’Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği( Sefaköy) olarak kurulduğumuz günden beri hiçbir zaman toplum içinde ayrım yapmadık ve yapmayız da. Hep söylüyorum, burası Iğdır’dır ve Iğdır’da ne varsa burada da o vardır. Ancak şu gerçeği de söylemeden geçemeyeceğim, her toplumda olduğu gibi bizim de içimizde hatalı, yanlış, toplumsal çıkardan çok kişisel çıkarı peşinde olanlar oldu. Dahası kötü insanlar, derneğe zarar veren insanlar da oldu.  Bizler Dernek Yönetimi olarak geride bıraktığımız 9 yılda bu tür insanları önce tanıdık sonra da eledik. Derneğimizin yöneticileri her zaman olduğu gibi bugün de Iğdırlıların birliği ve kültürel değerlerimizin tanıtımı adına her zaman mücadele etmiştir, bundan sonra da edecektir. Biz tabela derneği olmadık olmayacağız, biz hep öncü ve çatı derneği olduk” dedi.

ESKİ BAŞKANLARDAN TAM DESTEK

Gazetemizin de imtiyaz sahibi olan Celal Karaali’nin konuşmasından sonra söz alan Derneğin eski Başkanlarından Abdulhadi Akmugan, Emirali Karaali ve Aydın Şavluk yaptıkları konuşmalarda bundan sonraki döneme ait görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

BİR DÖNEM DE KARAALİ YÜKÜ SIRTLAMALI

Eski başkanlar yaptıkları konuşmalarda Celal Karaali’nin derneğe 10 yıldır karşılıksız hizmet ettiğinin altını çizerek, ”Derneğimize başkan olan herkes elinden geldiğince hizmet etti. Ancak, İmdat Başkanın Iğdır’da bir iş kurması ve zamanının çoğunu oraya harcamak zorunda kalması nedeniyle bir tıkanıklık ve boşluk oluştu. İmdat Başkan da bu tıkanıklığı aşmak ve derneğe zarar vermemek adına aldığı olağanüstü  seçim kararı yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu temel de bizim önerimiz ve her anlamda yanında olma sözüyle birlikte Celal Karaali’nin yeni döneme başkanlık etmesidir” dendi.

DERNEĞE MÜLK ALINMALI

Derneğin eski başkanlarından biri olan Abdulhadi Akmugan ise ikinci kez söz alarak, “Celal Karaali başkanlığı kabul etsin ve bir hedef koyalım. Kirasını ödemek değil mülk alan bir dernek yapalım. Bu temelde bir karar çıkarsa ben maddi manevi bu işin içinde olurum. Iğdır’a ve Iğdırlılara kirada olmak yakışmıyor. Madem ki İstanbul’da Iğdırlıların ortak adresi konumundayız, o zaman kendi yerimiz olmalı” dedi. Sonrasına söz alan herkes aynı paralelde görüş belirtti.

Kent Yaşam Haber Merkezi

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz