DERNEĞİMİZ Haberleri Tümü

Iğdırlılar, Tuzluca Festivali İçin Toplandı

Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği bünyesinde toplanan İstanbul’da yaşayan Iğdırlılar, hem şehrin sorunlarını hem de Tuzluca Festivaline ait konuları ele aldı.

İstanbul Küçükçekmece’de Iğdırlılar Derneği’nde gerçekleşen toplantıya Iğdırlı Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Şamil Ayrım, Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, Dernek Başkanı İmdat Atabey ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantının moderatörlüğünü Celal Karaali yaptı.  Iğdır- Tuzluca’ya ait 20 dernek başkanı ve yönetimide toplantıya katıldı.

Iğdırlı İstanbul milletvekili Ayrım yaptığı konuşmayla, ‘’Devletimizin son yıllarda vermiş olduğu çok önemli teşvikler var. 96-97 yılında bir havalimanı sorunu yaşamıştık. O dönem temeli atılan havalimanı 2002’lere kadar bitirilememişti. Benim uzun yıllarca birlikte çalıştığım Binali Yıldırım beyin Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde kendisiyle görüştüm. Ve Iğdır için havaalanının tamamlanmasını istemiştim. Malesef ekonomik sıkıntılarımız vardı ama her şeye rağmen o havalimanı tamamlandı. Böylece Ulaşımın kolaylaşarak yatırım yapacak kardeşlerimizin çok daha kolay şehrimize gidip, gelebilmesi sağlanmış oldu. Ben o dönemler Başbakan olan Cumhurbaşkanımızı karşıladım, Binali beyi karşıladım. Kendilerine teşekkür ettim. Ama malesef Iğdır’ımıza baktığımız zaman, Ak Parti iktidarının iktidar olduğu dönemde kasadan istediğimiz parayı alamadık. Iğdır hiç bir zaman iktidar partisinden şöyle doya doya nasibini alamadı’’ diye belirtti.

İNSANLAR IĞDIR’IN YERİNİ BİLMİYOR

İnsanlar Iğdır’ın yerini bilmiyor, Yunanistan sınırında deseniz inanacaklar diyen Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan,  ‘’Ne Iğdır hak ettiği değeri görüyor ne de Tuzluca ilçemiz. Artık markalaşma konusunda kollarımızı sıvamamız gerekiyor. Geri kalmış bölgemizde birçok problemlerimiz var, gençlerimiz işsiz. Ama ilk önce birlik ve beraberliğimizi sağlamamız gerekiyor. Şeytan neden Allah’ın huzurundan kovuldu? Allah topraktan insanı yarattı.  Selam ver Adem’e dedi, Şeytan ise ben ateşten, o topraktan diyerek kabul etmedi. Irkçılık yaptığı için iblis oldu. Irkçılık insanlık tarihinin başına bela olmuş. Biz bunu bitirmek zorundayız hemşerilerim, biz birlik ve beraberliğimizi sağlayamazsak çocuklarımız için bir gelecek yaratamayacağız’’ dedi.

KADINLARIMIZA EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VERECEĞİZ

Kadınların toplum içerisindeki önemini vurgulayan Ahmet Sait Sadrettin Türkan, ‘’Tuzluca Çalışkan Kadınlar Grubu’nu kurduk biz. TÇK’lı kadınlarımız tüm üretimde olacaklar ama onlara bir şartım var bu parayı kesinlikle eşlerinize  vermiceksiniz, çünkü kendiniz alacaksınız. TÇK içinde kadının ekonomik özgürlüğü için mücadelemizi vereceğiz. Tüm malzemelerini biz alıyoruz, onlarda reçellerini üretiyorlar. Kavanoz başı para veriyoruz. Amaç kadınlarımızın güçlenmesi. Elde edeceğimiz fazla geliride öğrencilerimize Tuzluca’da burs olarak vereceğiz. ‘’ diye söyledi.

ULUSAL BASINDA SESİMİZİ DUYURACAĞIZ

Tuzluca ilçesinde yapacakları festivalden bahseden Türkan, ‘’Ulusal basına çıkmak için 3 ana konumuz var. Bir, toplu sünnet merasimini yerin 2000m derinliğinde yapacağız. İki, yine yerin 2000m derinliğinde toplu nikah yapacağız. Ve üçüncü olarak tuz dağının tepesinde kamp yapacağız. 81 ilin valisine mektup gönderdik, bize bulunduğunuz ilin toprağını gönderin diye. Biliyorsunuz Kurtuluş Savaşı’nda, batan Güneş bu ülkenin üzerine yeniden doğmuştu. Onların anısına, Güneş ülkemizin üzerine yeniden doğarken mehmetçiği yad etmek adına hoşaf ve ekmek ile yeni doğan günü karşılayacağız’’ diye konuştu.

Celal KARAALİ- Tolga ÖZDEMİR - KENT YAŞAM

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz