GALERİ Haberleri Tümü

Çin Bayrağı’nı yakıp Uygur Türklerine zulmü protesto ettiler

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Türklere yapılan baskı ve zulmü protesto eden ülkücüler, Tarabya’da Çin Bayrağı’nı yakıp, Başkonsolosluğa protesto çelengi bıraktı
Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Türklere yapılan baskı ve zulmü protesto eden ülkücüler, Tarabya’da Çin Bayrağı’nı yakıp, Başkonsolosluğa protesto çelengi bıraktı.

Protesto eylemine İstanbul’un birçok ilçesinden ülkü ocakları katılırken, Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından da Çin Başkonsolosluğu önünde oluşturulan polis barikatına “Kınıyoruz” yazılı siyah bir çelenk koyuldu.
Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği İle İstanbul Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen protesto eylemi için bugün saat 13:00’te Tarabya’da toplanan yaklaşık üç bin kişilik grup, marina kenarındaki kaldırımda pankartlar açıp, üzerinde Çin’i proteso eden sloganlar yazılı sembolik tabutları yan yana dizdiler.Burada bir Uygur Türkü yaptğı konuşma ile Çin’in Müslüman Uygurlara uyguladığı zulmü ve baskıyı anlatıp, uluslararası kamuoyunun yapılanlara sessiz kalmamasını istedi.Daha sonra ana caddenin orta yerinde bir Çin Bayrağı, protesto alanına getirilen bir kurt köpeği tarafından tepelenip, ardından üzerine benzin dökülerek yakıldı.
Alperen ve ülkücülerden oluşan protestocular ana caddeden hep birlikte yürüyüp Çin Başkonsolosluğu’nun bulunduğu sokağa gelerek eylemlerini burada da devam ettirdi. Büyük boyuttaki Türk Bayrakları açıp, MHP ve Ülke ocaklarının bayrak ve flamalarını taşıyan protestocular, Çin Baskonsolosluğu’nun bulunduğu sokakta polis barikatıyla karşılaştı.
Çok sayıda sivil polisin güvenlik önlemi aldığı Çin Başkonsolosluğu sokağına yerleştirilen geniş barikatlar ve barikat arkasında duran TOMA, olası bir taşkınlığa karşı önlem aldı. Protesto eylemi yapılan basın açıklaması ve siyah çelenk bırakılmasından sonra sonaerdi.

(Tuncay DAĞLI-Kent Yaşam)

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz