IĞDIR REHBERİ Haberleri Tümü

Iğdırlı yatırımcılar Iğdır'da buluştu

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Azerbaycan Dil Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri program dahilinde Iğdırlı 92 iş adamı yatırım yapmak için Iğdır’da buluştu.

Iğdır Sanayi ve Ticaret Odası konferans salonunda düzenlen programa, Iğdır dışından gelen Iğdırlı yatırımcıların yanı sıra AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ve çok sayıda davetli katıldı. Azerbaycan Dil Kültür Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar'ın hazırladığı, Iğdır'ın tarihi ve turisttik mekanlarının tanıtıldığı programda, SERKA Iğdır Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Burak Aydoğdu devletin yatırımcılara sunduğu imkanları anlattı.Aydoğdu: 6. Bölgenin imkanlarından yararlanın
Iğdır dışından gelen yatırımcılara yönelik geniş çaplı bir sunum yapan Aydoğdu, sorularıda tek tek yanıtladı. Etkinlikte Iğdır dışında yatırımları bulunan Iğdırlı 40’a yakın iş adamına Iğdır’ın devlet teşvik ve destekleri hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Aydoğdu, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen 6. bölge destekleri ve Kalkınma Ajansı destekleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, asgari ücretin net 1300 TL’ye çıkmasının ardından sigorta işveren ve işçi paylarının yaklaşık 10 yıl boyunca devlet tarafından karşılandığı 6. bölge teşviklerinin ve İran ile artan ilişkilerin bölgeye yatırım yapılmasını cazip hale getirdiğinden bahsetti. Teşvikler kapsamında vergi indirimi, yatırım kredisi faiz desteği, KDV ve gümrük vergisi muafiyeti ile ajans destekleri kapsamında yüzde 50 hibelerle ilgili bilgiler sununan Aydoğdu, İran’a en yakın OSB’nin Iğdır’da olduğunu belirtti. Aydoğdu, altyapısı hazır OSB’nin yatırımcılarımızı beklediğini ve yer tahsisinin ücretsiz olduğunu vurguladı. Iğdır’da yatırım ile ilgili her türlü konuda kendileri ile iletişime geçilebileceğini bildiren Aydoğdu, projeden yazışmalara varıncaya her anlamda yatırım yapacaklara katkı sunduklarını söyledi.Aras: 3 ülkeye sınır Iğdırın farkına varın
Gösterilen slaytlardan ve yapılan açıklamalardan sonra söz alan AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Türkiye’nin sahip olduğu en büyük kaynağın insan gücü olduğunu söyledi. Aras, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet olarak iş adamlarımızın, yatırım yapacam işverenlerimizin önünü açmak amaçlı reformlarımızı yapacağız, önünüzü açacağız. Iğdır dünyada eşine az rastlanır özelliğe sahip o da 3 ayrı ülkeye sınır olması. Bu nedenle Iğdır’da da birçok gelişme olmaktadır. Bu gelişmeye açık olan kentte yatırım yapmanız hem sizin için hem de iş gücü fazla olan bölge halkı için faydalı olacağına inanıyorum”

"En mukaddes hak yaşama hakkıdır "
"Nevruz Bayramı birçok güzelliği içinde barındıran bir bayramdır. Bu bayram birlik ve beraberliğin bayramıdır. Ama ne yazık ki bölgemizde terör olayları yaşanmakta, insanlarımızın refah düzeyi düşürülmekte, huzursuzluk oluşturulmakta ve insanlar birbirlerine karşı düşman haline getirilmektedirler. Ben bunu yapanları ve destekliyenleri kınıyorum, hepimizin de kınaması lazım. En mukaddes hak yaşama hakkıdır. Dünyada hiçbir yerde olmadığı kadar bu ülkede özgürüz. İslam ülkeleri içinde ise burası bir numune ülkedir. Seyahat, ticaret özgürlüğümüzde var. Avrupa’da 3 yıl yaşadım, orada olmayan birçok özgürlük burada var. Hükümet olarak ülkenin gündeminden bu terörü çıkaracağız ve bunun için kararlıyız.”

"Kürt kardeşlerime teşekkür ediyorum"
Aras konuşmasında, HDP'nin Nevruz eylemine yönelik çağrısına halkın katılmamasınada değinerek bölgenin huzuru adına mutlu olduğunu söyledi. Aras şunları söyledi: “Bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü kanlı terör örgütüne destek vermemişlerdir. Iğdırın huzuru adına sağduyulu davranmışlardır. Öte yandan terör eğlemlerine karşın yürütülen operasyonlar bölge insanıyla, kanaat önderleriyle, sivil toplum örgütleriyle başarılı bir şekilde devam etmektedir.”
“İkinci etabın da altyapısı tamam”
SERKA tarafından Iğdır'a yatırım amacıyla davet edilen iş adamlarını Iğdır Organize Sanayi bölgesinde OSB Müdürü Hakan Aras başkanlığındaki heyet karşıladı. Aras öncülüğünde OSB’de faaliyette olan işletmeleri gezen yatırımcı heyetine işletme sahipleride işletmelerini özetle anlattılar. Hakan Aras, doluluk oranı tamamlanmak üzere olan birinci etaptaki işletmeleri gezen heyeti daha sonra planlanan ve boş olan 2’nci etap gezdirilerek bilgilendirildi. Boş olan 2'nci etabın da alt yapısının tamamlandığını anlatan Aras yatırım yapmak isteyen herkese her türlü kolaylık sağlanacaktır” dedi.

"Güvenlik en üst seviyede"
Yatırımcıları bilgilendiren Aras sözlerini şöyle sürdürdü: Iğdır Organize Sanayi Bölgesi’ne Serhat Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında sağlanan mali destek ile mobese sistemi kurularak OSB’deki bütün iş yerlerinin güvenliği üst seviyeye çıkarıldı dedi.
Yatırımcıların ilk ziyareti OSB’nin en eski yatırımcılarından biri lan Gökkuşağı yapı malzemeleri ve boya fabrikası oldu. Fabrika sahibi Cemal Avcı tarafından fabrika girişinde karşılanan heyete Avcı fabrikası hakkında bilgi verdi.
 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz