BÖLGEMİZ Haberleri Tümü

ÜNSAL: Kelbecer’in özgürlüğü yakındır

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu(Taddef) basın sözcüsü Serdar Ünsal,Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesinin Ermenistan tarafından işgalinin 26. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kelbecer'in Azerbaycan'ın en güzel bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Ünsal, onlarca tarih-kültür anıtı, müze ve kaplıca sanatoryumuyla tanınan Kelbecer'in işgalden kurtulmasının çok uzak olmadığını ifade etti.

 

Kelbecer'in Ermeni işgalinden kurtulması gerektiğini ifade eden Ünsal "Azerbaycan' ın tarihinin bir parçası olan ve kültürel değerlerinin yaşadığı şehir olan Kelbecer'i Ermeni işgalinden kurtulması için gerek Azerbaycan gerekse bütün diaspora teşkilatları el birliği içinde çalışmalı ve dünyanın gözü önünde 26 yıldır işgalde olan Azerbaycan'ın tarihi şehri Kelbecer işgalden kurtarılmalıdır. Ünsal, umuyorum ki, Azerbaycan kendi haklı davasını dünyaya duyuracak ve işgal altındaki topraklarını kurtaracaktır.

 Uluslar arası hukuk ve Azerbaycan'ın giderek güçlenmesi, bu işgalin de yakın gelecekte sonra ermesini sağlayacak. Bugün Ermenistan ekonomik sıkıntıdan dolayı boşalmaktadır. Fakat Taşnak zihniyeti buna rağmen işgal ettiği toprakları bırakmıyor.Çünkü arkasında ağababası olan Rusya istemiyor. Hür dünya Azerbaycan'ın üçte bir toprağını işgal eden Ermenilere karşı suskun durumda. Oysa, Minsk gurubu görevini yaparak işgal edilen topraklarını Azerbaycan'a iade etmelidir"dedi.

MEZAR ZİYARETİNE GİDENLER TUTUKLANMIŞ

Serdar Ünsal, 2 Nisan 1993'de Ermenistan tarafından Kelbecer'in işgali sonucunda 511 kişinin katledildiğini, 321 kişi rehin alınarak ve bölgeye 750 milyon dolarlık zarar verildiğini belirterek, Öncelikli olarak toprakların işgalden kurtulmasını istiyoruz.Kelbecer Azerbaycan'ın en güzel bölgelerinden biridir. Arzumuz biran önce tüm Karabağ'ın da işgalden kurtulmasıdır. Anne ve babasının mezarını ziyarete giden iki Kelbecerli hala Ermenilerin esiri ve bunlar serbest bırakılmalıdır." şeklinde  konuştu .

Kent Yaşam Gazetesi

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz