BÖLGEMİZ:
ARALIK İLÇESİNDE HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA  ANILDI

 Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümünün 18. yılında, Iğdır’ın Aralık ilçesinde anıldı.

        Türk  Ağsakkalar birliği(TAIB)- Aralık ilçesi Belediyesi -Iğdır Azerbaycan Evi Derneği-, tarafından ortaklaşa olarak yapılan toplantıda Haydar Aliyev’in  liderliği, Türkiye  Azerbaycan ilişkilerine verdiği önem anlatıldı.

                Toplantı salonunda yapılan anım toplantısı saygı duruşu, Türkiye Azerbaycan Milli marşlarının çalınması ve şehitler için  Kuran-Kerim okunmasıyla başladı.

               Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal,  yaptığı konuşmada

,” Türk dünyasının gerçek liderlerinden biri de Haydar Aliyev'dir.Haydar Aliyev ile bir gazeteci olarak defalarca görüşüp röportaj yaptığım için kendimi mutlu hissediyorum. Haydar
Aliyev, Azerbaycan’ı en kısa sürede gelişmiş ülkeler seviyesine sokmuştur, Türk dünyası ve Türkiye ile kurmuş olduğu iyi dostluk sayesinde Türk dünyasının gerçek liderlerinden biri olmuştur. Haydar Aliyev güçlü gelişen bir Azerbaycan bırakmıştır. Biz Iğdırlılar Azerbaycan'ın her zaman yanında olmuşuz. Aliyev, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmuştur. Her fırsatta biz iki devlet tek milletiz demiştir. Atatürk'ün yaptıklarını örnek almıştır. Bakü- Ceyhan petrol boru hattını gerçekleştirerek Türk dünyasının gerçek liderlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. Onun bıraktığı Azerbaycan'ı oğlu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev en büyük seviyeye çıkarmak için gece gündüz çalışmaktadır. Azerbaycan İlham Aliyev'in sayesinde dünya devletleri arasında yerini almıştır." Şeklinde konuştu. "

               

           Aralık Belediye başkanı Mustafa Güzelkaya,”Biz Iğdırlılar olarak Haydar Aliyev’i hep sevdik bağrımıza bastık Nahcıvan’dan Türkiye’ye geldiğinde ilk uğradığı yer Aralık ilçemiz olmuştur. Bugünkü modern Azerbaycan’ın kurucusu Haydar Aliyev’i rahmetle anıyoruz.Karabağ savaşı sırasında dualarımız  Azerbaycan için olmuştur..Zafer kazandıktan sonra mutluluğumuzu anlatamayız.Ermenilere gereken ders verilmiştir.”dedi.

                Tuzluca Belediye başkanı Sadrettin Türkan’da Haydar Aliyev’in liderliğine vurgu yaparak,bugünkü Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin bugünkü seviyede olmasının mimarı Haydar Aliyev’dir”şeklinde konuştu.

                Azerbaycan Milletvekilli profesör Hikmet Babaoğlu’da” Umumi liderimiz Haydar Aliyev’i rahmetle anıyoruz. Türkiye de kendi evimizde bulunmaktan çok mutluyuz.Ben gördüm ki Haydar Aliyev,buralarda ,gönüllerde yer tutmuştur.Haydar Aliyev,Azerbaycan’ın zor gününde iş başına gelerek  modern Azerbaycan’ı kurmuştur.Bugün sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev babasından aldığı mirası daha ileri götürerek güçlü Kafkasların parlayan yıldızı Azerbaycan yapmış işgal altındaki toprakları gardaş Türkiye’nin desteği ile kurtararak Ermenileri topraklarımızdan temizlemiştir.”dedi.

               Türk Ağsakalları Birliyinin(taib) başkanı akademik Sudeif İmamverdiyev’de” Türkiye de bulunmaktan mutluyuz.Derneğimiz bütün Türk dünyasını birleştirmeyi amaçlamaktadır.Bu konuda da çalışmalarımız devam edecektir.Umumi liderimiz Haydar Aliyev ile yakındık.Onun tek amacı Azerbaycan’ı güçlü kılmaktı.Bunu da başarmıştır.Türkiye Azerbaycan ilişkilerini en yüksek boyuta çıkarmıştır.Bakü –Tiflis-Ceyhan boru hattı onun eseridir.Türkiey hep ön planda olmuştur.”dedi

               Biz iki devlet tek milletiz diyen  Milletvekili Prof. Elşad Mirbeşiroğlu,”Umumi liderimiz Haydar Aliyev’i rahmetle anıyoruz.Türk gardaşlarımızı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  44 gün süren savaşta vermiş oldukları desteği unutmamız mümkün değildir.Artık biz tek millet,tek devlet olarak Turan’a doğru yol almışız.Kardeşliğimiz daha çok gelişecektir. Haydar Aliyev’in Azerbaycan Türkiye ilişkilerinde açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğiz.”şeklinde konuştu.

                Daha sonra program plaket ve hediye verme ile sona erdi. Programa Azerbaycan’dan Elnur Eltürk, Şerafet Şefa,Nicat Dağlar,Sabir Tağıyev, şair Şöhlet  Efşar, Hüseyn Babayev,İl Sağlık Müdürü Dr. Caner Tazegün, ilçe Milli Eğitim Müdür Fahrettin Demirel,Gençlik ve spor müdürü Şahin Yıldız,davetliler katıldı


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dağ köyünden ulusal başarıya
Iğdırlı öğrenciler, Zeka oyunları turnuvasında Türkiye 51.'liğinden Türkiye 5.'liğine yükseldi.

Haberi Oku