BÖLGEMİZ:
Birliğimiz düşmanlara gözdağıdır

 Mustafa Kemal Atatürk: "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi ise bizim kederimizdir".

Haydar Aliyev: "Biz bir millet, iki devletiz".

İki dahi liderin söylediği bu fikirler, hem Türkiye'de, hem de Azerbaycan'da iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihini, bugününü ve perspektiflerini özünde net ifade eden en mükemmel formül olarak kabul edilmektedir.

Ortak tarihe ve geçmişe sahib iki kardeş devlet olan Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri her zaman dostane olmuşdur. Bu ilişkiler eski zamanlardan beri devam etmiş, siyasi bakımdan Azerbaycan bağımsızlığını ilan etdikden sonra daha da güçlenmişdir. Her iki devlet bir-birlerine daima destek göstererek bir-birleri ile müttefik olduklarını göstermekden çekinmiyorlar.

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin bu denli güçlü olmasında aynı bir millet olmaları ilə beraber stratejik bakımdan bir birlerine destek göstere bilecek devletler olmalarının da büyük payı var. Stratejik bakımdan çok önemli olan Azerbaycan, Türkiyenin hem Kafkaslarda, hem de diğer türk devletleri ile ilişkilerini korumasında ve bu konuda izleyeceği yol bakımından en büyük destekçisidir. Türkiye de Karabağ sorununda, NATO ile ilişkilerinde Azerbaycana desteğini sürdürüyor. Şöyle ki, Karabağ sorunu zamanı Azərbaycanın yararına çözülmesi gerektiğini, Ermenistanın haqsız işgalini kınayarak Ermenistanla olan sınır kapısını kapatmışdır. En bariz gösterge isə 12 Temmuz 2020 öğlen saatlerinden başlayarak Ermənistan Silahlı Kuvvetleri birimlerinin Azerbaycan devlet sınırının Tovuz bölgesi yönünde ateşkesi ağır bir şekilde ihlal ederek topçu ateşi ile mevzilerine ateş edilmesini Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye eski dostluk bağları və kardeşlik ilişkilerinin olduğu Azərbaycanın hakkına, hukukuna və topraklarına yönelik her tür saldırının karşısında yer almakda asla tereddüt etmeyecekdir.” sözleriyle itiraz etmişdir. Türkiyenin bu yaklaşımı və Azerbaycan-Türkiye geniş kapsamlı ortak askeri tatbikatı bu müttefikliyi dünyaya bir daha ispat etdi. Bunun beraberinde Türkiye və Azerbaycan arasındaki askeri ilişkilerin güçlenmesinde de bu tatbikat büyük role sahibidir.

Türkiye və Azerbaycan arasındakı askeri ilişkiler bir sıra yasal sözleşmelere dayanıyor. İlk askeri sözleşme 1992`de imzalanmış, daha sonraki yıllarda ise bu alanda bir çok diğer sözleşmeler imzalanmışdır. Bu sözleşmeler askeri, askeri-teknik, askeri eğitim, askeri tıp və diğer alanlarda işbirliğini kapsamışdır. 11 Ağustos 1992 tarihli “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Askerî Eğitim İşbirliği Anlaşması” və 10 haziran 1996 tarixli “Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşmasıları” bu işbirliğinde en önemlisidir. Bu anlaşmalarla “EFES”, “Anadolu Ankası”, “Kış Tatbikatı”, “Anadolu Yıldızı”, “Erciyes-2019”, “Anadolu Kartalı”, “Mustafa Kemal Atatürk”, “Sarsılmaz Kardeşlik”, “TurAz Kartalı - 2019” tatbikatları gerçekleşdirilmişdir. Bu yıl gerçekleştirilen tatbikatların da Azerbaycan Ordusunun güçlenmesile beraber aynı zamanda bölgede barışın və güvenliğin sağlanmasında da önemli bir rolu vardır.

Ermenistan destekçileri ve himayeçilerinin finansal, siyasi,manevi yardımıyla ülkemizin devlet sınırının Tovuz bölgesi yönünde provokasyon yaptı.17 gün sonra Azerbaycan və Türkiye arasında askeri işbirliği hakkında anlaşmaya göre Azerbaycanda her iki ülkenin Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinin katılımıyla büyük çaplı savaş atış taktik ve taktik-i uçuş eğitimleri yapılıyor. Plana göre tatbikatlar 1-5 Ağustos kara kuvvetlerinin dahil edilmesile Baküde və Nahçivanda, hava kuvvetleri katılımıyla 29 Temmuz-10 Ağustosda Bakü, Nahçivan, Gence, Kürdemir və Yevlah şehirlerinde yapıldı.

Azerbaycan-Türkiye büyük çaplı savaş atış taktik ve taktik-uçuş eğitimlerine dahil edilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir grup askeri və havacılık vasıtaları Nahçivana getirildi. Türk Ordusunun askeri nakliye, saldırı ve savaş helikopterleri Özel Kuvvetlerin özel askeri havaalanında taktik uçuş eğitimine hazır hale getirildi.

Nahçivan'daki tatbikatların başlangıcı, düşmanı özellikle korkutdu. Çünki Nahçivan ilə Ermenistanın şimdiki başkenti, Azerbaycan toprağı olan İrevan arasında mesafe çok yakın. Bu gün istenilen zaman Nahçivanda olan uzun menzilli topçu komplekslerinin araçlarından açılan bir ateşle İrevanı kül etmek mümkündür.

Bu gün Azerbaycan Ordusunda olan “Smerç” və “Kasırqa” sistemleri ile Nahçivandan sadece 60-65 km mesafede yerleşen İrevanı değil, hatta Dağlık Karabağ Arazisindeki hedefleri – Laçın dehlizini, Ermenistan Ordusunun işgali altındaki Qubadlı, Laçın və Zengilandakı askeri kampları dakik bir şekilde yok etme yeteneğine sahiptir.

Belirtmek isterim ki, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri “Kasırqa” kompleksini Türkiyeden sonra idare olunan mermilerinin ilk kulanıcısıdır. İdare olunan mermilerle bu kompleks 130 km`dən uzak mesafelerdeki hedefleri dakik vuruyor.

10 Ağustosda sonlanan eğtimlerin başarıyla hayata geçirilmesi Ermenistanı korkuya düşürdü və hayellerinin suya düşmesine sebeb oldu. Yapılan eğtimler bir daha Azerbaycan ilə Türkiyenin birliğini, kardeşliğini gösterdi. Türkiye-Azerbaycan kardeşliği her zaman düşmana gözdağıdır.

Yaşasın Azerbaycan! Yaşasın Türkiye! Yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği!Seyfur Hacımuradov

"Nahçıvan Haberleri" Medya Grubu Genel Yayın Direktörü

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Karakoyunlu'dan 'Göy Mescit'...
Tarihi bir gezide açıklama yapan İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşmeye...

Haberi Oku