BÖLGEMİZ:
Cemal Hoşhaber yaptığı  kaysı toplama aracı ile kayısıları rahat topluyor

Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde yıllarca yetiştirdiği kayısıları toplamakta güçlük çektiğini söyleyen Cemal Hoşhaber’in kendi imkânlarıyla yaptığı kayısı toplama aracı ilgi odağı oldu.

Ürettiği kayısıları başta Kars olmak üzere komşu illere sattığını söyleyen Cemal Hoşhaber, en güzel kayısıların ağaçların en yüksek dallarında olduğunu belirterek, bu araç marifetiyle hasadın daha verimli yapıldığını belirtti.

5 kişinin bir saate topladığı kayısıları bu sepetle 10 dakika da topladığını ve ayrıca aracını kiraya da verdiğini söyleyen Hoşhaber: “Iğdır’da ağaçlarından kayısıları ya üzerine tırmanıp topluyorsun ya da merdiven dayayarak topluyoruz. Ne kadar toplasak da ağacın en yükseklerinde en kaliteli kaysılar kalıyor. Bende buna çare olarak traktörün önündeki kepçenin ucuna 2-3 kişinin sığacağı bir sepet yaptım. iki kişi sepete biniyor ağaçların tepesindeki kayısıları topluyoruz. İşçiden tasarruf etmiş oldum. 5 kişinin bir saate toplayacağı kayısıyı bu sepet sayesinde 10 dakika da topluyorum. İsteyene de kiraya veriyorum. Kaysı toplama aracım ile kayısıları daha hızlı toplamanın yanı sıra işçiler yönünden de kara geçtim. Ayrıca kaysılar ziyan olmuyor. Topladığımız kayısıları başta Kars olmak üzere, çevre illere de satıyoruz” dedi.

Hoşhaber,” Iğdır’ın kaysisi sahipsiz yeterli tanıtım yok. Bu yüzden yeterli sayıda tüccar gelmiyor.çevreden bazı tüccarlar geliyor onlarda fiyatı öldürüyor. 3-4 liraya satılan kaysı İstanbul’da 10-12 lira kim kazanıyor parayı aracı. Bunun için Iğdır kaysısı en iyi şekilde tanıtılmalı bu konuda herkese görev düşüyor.Kaysı üç beş tüccarın tekelinden çıkmalı ”dedi. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Akmugan, Esenyurt için yola çıktı
Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi Abdulhadi Akmugan, 2024 yerel seçimleri yolunda Esenyurt Belediye...

Haberi Oku