BÖLGEMİZ:
Hocalı Şehitleri Şehit Türkler Anıtında Anıldı

Türk Eğitim Sen Iğdır İl Başkanı Ali Arslan ve TÜRKAV Iğdır İl Başkanı Kurban Parlar tarafından hazırlanan program saygı duruşu İstiklal Marşının okunması ile başladı.16 Türk devletinin bayraklarıyla Şehit Türkler anıt ve Müzesinin önünde toplanan kalabalık adına konuşan TÜRKAV Iğdır İl Başkanı Kurban Parlar,”

Bundan 28 yıl önce 26 Şubat 1992'de tüm dünyanın gözleri önünde Ermeniler tarafından kardeşimiz Azerbaycan halkına yapılan ve insanlık tarihine Hocalı Katliamı olarak geçen vahşet, dünya tarihinin en büyük soykırımlarından biri olarak hafızalarda ve yüreğimizde tarihin kara bir gecesi olarak yerini aldı. Ermeni çeteler, Sovyetler Birliği'nin desteğini alarak 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 sivili katletmiş; 487 kişiyi ağır yaralamış; 1275 kişiyi rehin almış ve bu katilam esnasında 150 kişi kaybolmuştur. Cesetlerin çoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği tespit edilmiştir. Yapılan bu tespitler sonucunda vahşetin büyüklüğü gözler önüne serilmiştir. Bu katliam karşısında ne acıdır ki dünya kamuoyu üç maymunu oynamıştır. Bizler buradan tüm dünyaya seslenerek yapılan bu insanlık dramına sessiz kalmalarını kınıyor, bu katliamı yapanların tüm insanlık önünde gerekli cezaları alıncaya kadar Türk milleti olarak Hocalı Katliamını unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı dile getiriyoruz.

Erivan ve çevresindeki bugünkü Ermenistan coğrafyasının yüzde doksan altısı Müslüman Türklerden oluşmaktaydı. Soykırımcı yayılmacı Ermeni saldırıları sonucunda bu coğrafya Müslüman Türklerden arındırılmış, yüzde yüzü Ermenilerden ve yandaşlarından oluşan bir devlet yaratmışlardır. Ermeni Taşnak soykırımcılığının en son şekillendiği yer Hocalı'dır. Hocalı, insanlık onurunun Ermeniler tarafından ayaklar altına alındığı topraklardır.

Türk Eğitim Sen ve TÜRKAV Iğdır şubeleri olarak katledilen soydaşlarımızı rahmetle anıyor, aziz Türk milletine başsağlığı diliyoruz.”dedi.
Daha sonra şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Şehitler anısına anıtta bulunan kaideye 16 adet karanfil bırakıldı., Program katılanlardan Aslantürk Akyıldız, Oğuz Şimşek ve Kamber Güzelkaya yaptıkları konuşmada,”Ermeniler Hocalıda bir soykırım yapmıştır. Tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Dünya devletleri Ermenileri soykırım suçu işledikleri için yargılamalıdır.”dediler.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tanrıkulu: ‘Barışın ve Kardeşliğin Mayası...
Bir ilke imza atan TÜMKİAD, basın emekçilerini ve sanatçıları bir araya getirdi.

Haberi Oku