BÖLGEMİZ:
Iğdır Belediyesi Larva Mücadelesine başladı

 

  Iğdır Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü tarafından sıcaklığın artması ile birlikte üremeye başlayan sivri sinek ve kara sinek larvalarının oluşumunu engellemek amacıyla ilaçlama çalışması başlattı.


 Iğdır’da sıcaklığın artması ile birlikte üremeye başlayan sivri sinek ve kara sinek larvalarının oluşumunu engellemek amacıyla Iğdır Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından larvasit ilaçlama çalışmaları başlatıldı.Tüm tahliye kanalları, larva üretimi olabilecek gübre yığınları ve çöp toplama alanlarında yapılan ilaçlama çalışması Mayıs ayından itibaren ULV Sisleme Aracı ile haşerelerle mücadele çalışması devam edecek.
GÜNEY: YUMURTA DÖNEMİNDE ÖNLEM ALMAZSAK YAZIN PERİŞAN OLURUZ
Iğdır Belediye eş Başkan yardımcısı Halis Güney, yazın sivrisinekle mücadele edebilmesinin en etkili yolu sineklerin yumurtlama evresindeyken etkin mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Eş Başkan yardımcısı Güney, “Bu anlamda Larvasit uygulamalarıyla sinek ve sivrisinek larvalarını henüz gelişimini tamamlamadan ortadan kaldırarak, yaz aylarında oluşması muhtemel sıkıntının şimdiden önüne geçmeyi planlıyoruz. Vatandaşlar, sivrisinek üreme alanı olarak bilinen su birikintilerinin kapatılması, evlerde açık ortamda bulunan lastik tekerlerin toplanarak şehir merkezinden uzaklaştırılması ve kullanılmayan fosseptiklerin kapatılması konularında birimlerimizden destek alabilirler.
Çevreye uyumlu biyolojik ilaçlar kullanarak ilaçlama yaparken, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO)önerdiği protokol çerçevesinde yapılan ilaçları kullanmaktayız. Canlı organizmalardan yararlanılarak yapılan ve doğal dengenin korunmasında en uygun mücadele yöntemi olan biyolojik larvasit uygulaması ile sivrisineklerin üremesi önleniyor. Ekosisteme, insanlara, böceklere, balıklara ve memelilere zararlı olmadığı bilimsel olarak ispatlanmış bir uygulama olan biyolojik larvasit ilaçlaması, sadece hedef canlı üzerinde toksik etki yapar ve larvalar buna karşı direnç gösteremez. Bu arada vatandaşlardan isteğimiz çöpleri poşete koyup sıkıca bağladıktan sonra kapı önüne bırakılmasıdır.
Temizlik ekiplerimiz her gün çöpleri alıyorlar açık olarak kapı önüne bırakılan çöpler sivrisineklerin oluşmasına neden oluyor. Bu konuda halkımızdan her zaman olduğu gibi destek bekliyoruz” dedi. Iğdırlılar.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dağ köyünden ulusal başarıya
Iğdırlı öğrenciler, Zeka oyunları turnuvasında Türkiye 51.'liğinden Türkiye 5.'liğine yükseldi.

Haberi Oku