BÖLGEMİZ:
Iğdır Üniversitesi'nden çiftçilere eğitim

 

Bu kapsamda Ziraat Fakültesi Çiftçi Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmail Alaserhat, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Gürbüz, Dr. Öğr. Üyesi Adnan Aaydın, TUAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Eren ile Bahçe Bitkileri Bölümü hocalarından Doç. Dr. Eren Özdeş, Iğdır Merkez’e bağlı Küllük köyüne ziyarette bulundular.

Toplantıda Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulan Çiftçi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin her zaman üreticinin yanında olduğu ve çiftçilere yönelik tarımsal konularda gerek teorik gerekse pratik eğitimler verileceği ifade edildi.

Ayrıca çiftçilere ilaçlamaları nasıl yapacakları, ilaçlama saatleri, ilaçlamada kullanılacak dozun önemi, ilaç seçiminde dikkat edilecek hususlar, yabancı ot mücadelesi, kültürel mücadele, kültürel mücadelede budama artıkları ve hastalıklı bitki parçalarından nasıl elemine edilmesi gerektiği gibi konularda bilgiler verildi.  

Öte yandan cevizlerde hastalık olduğunu dile getiren çiftçilerin bahçelerine gidilerek Ceviz Antraknoz hastalığı varlığı tespit edildi.

Ayrıca eriklerde, meyve içlerinde Doğu Meyve Güvesi arvalarının tespiti yapıldı.

Çiftçilere gerek Ceviz Antraknoz hastalığı gerekse Doğu Meyve Güvesi’nin mücadelesinde kültürel mücadelenin önemi ve nasıl yapılması gerektiği, kullanılması gereken ruhsatlı pestisitlerin neler olduğu, nasıl ve ne dozda kullanılmaları gerektiği konularında bilgiler aktarıldı. 

Çiftçi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin nihai hedefinin ilimiz çiftçileri ile el ele vererek şehrimizi tarım konusunda söz sahibi yapmak olduğu bildirildi.  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tanrıkulu: ‘Barışın ve Kardeşliğin Mayası...
Bir ilke imza atan TÜMKİAD, basın emekçilerini ve sanatçıları bir araya getirdi.

Haberi Oku