BÖLGEMİZ:
IĞDIR'DA ÇİFTCİLERE KAYSI FİDANI DAĞITTI

 İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen  törende çiftçilere  kaysı fidanı dağıtan vali  yardımcısı Bilgehan Karanfil, “Bu fidan dağıtımı ile ilimizde fidan sayısı artacaktır. Çiftçilerimize  devlet olarak her türlü desteği veriyoruz. Iğdır kaysı alanında önemli bir il. Kaysı Iğdır’ın bir markası bunu daha iyi geliştirmek  her alanda tanıtmak lazım. Bu lezzetli ürünü artırmamız çoğaltmamız lazım. Herkesin sofrasına ulaşması lazım. Çiftçilerimize hayırlı olsun. Dedi.

 

Daha sonra il müdürü Özkan Yolcu, proje hakkında bilgi vererek şunları söyledi:” 

Iğdır ovasında yetiştirilen başlıca kayısı çeşitleri Şalak (aplikoz), Teberze, Ağerik ve

Ordubattır. Bu çeşitlerden en önemlisi ve Iğdır’a özgü olanı Şalak kayısı çeşididir.


 

Doğu Anadolu Bölgesinin meyvecilik potansiyeli en yüksek ili olan Iğdır’da toplam 

32.555 da alanda 32.194 ton kayısı üretimi yapılmaktadır. İlimizde kayısının dekara verimi Ortalama 1.211 kg olup, yaklaşık 321.940 adet ağaç bulunmaktadır.

 

Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Iğdır İl Özel İdaresinin ortaklaşa 

Yürüttüğü projede ‘Iğdır Kayısısını Geliştirme Projesi” kapsamında 3 İlçemizin 30 köyünde ikamet eden toplam 72 Çiftçimize 8.074 adet Kayısı fidanı dağıtılmıştır. Kayısı fidanı dağıtımına ilde bulunan tüm kurum amirleri, İl Müdürlüğü personelleri, fidan alacak çiftçiler katılım sağlamış ve 8.074 adet fidanın dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Iğdır Kayısısını Geliştirme Projesi” Kapsamında dağıtılan Kayısı fidanları ile birlikte ilimiz ortalama 810 dekar yeni kayısı bahçesine kavuşacak olup Iğdır Kayısı varlığı %2,5 artış sağlayacaktır.

 Projesinin toplam bütçesi 114.166,36 TL olup Fidan bedelinin %40’ı Iğdır il Özel İdaresi tarafından, %60’ı ise çiftçilerimiz tarafından karşılanmıştır.” 

Çiftçilerde  ,fidanlar için  yetkililere teşekkür ederek  fidanlarını teslim aldılar.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

AK PARTİ MERKEZ DİSİPLİN KURULU BAŞKANI...

Haberi Oku