BÖLGEMİZ:
ŞEHİT AZERBAYCAN ASKERLERİ IĞDIR'DA ANILDI
 


44  gün süren Azerbaycan Ermenistan savaşında şehit olan askerler için Iğdır’da 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal ve üyeleri Karabağ savaşında şehit olan Türk askerleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak birlik mesajı verdiler.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,”Dağlık Karabağ'da işgal altındaki topraklarını kurtarmak için kahramanca mücadele edip şehit olan 3 bine yakın kahraman Türk askerini andık. kahramanları rahmetle anıyoruz. Gazilere de Allahtan şifa diliyoruz. Azerbaycan askerleri Karabağ’da bir kahramanlık destanı yazmıştır. Onlar vatanları için can verdiler yaşasın Türkiye Azerbaycan. Şairin dediği gibi Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır."” Karabağ şehit kanlarıyla sulanmış vatan olmuştur. Karabağ Azerbaycandır. ”dedi .

Küresel Gazeteciler cemiyeti Iğdır temsilcisi Cabbar Şıktaş’ta,”44 gün süren savaşta kahramanca savaşıp şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu savaş Azerbaycan’ın zaferi ile sonuçlanmıştır.Bu zafer gurur meselemizdir. Karabağ işgalden kurtuldu. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün şehitlerin anısına şehitler hiyabanında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği ”şeklinde konuştu

Bilindiği gibi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, topraklarını işgalden kurtarmak için yürütülen operasyonda şehit düşen Azerbaycan askerler için saygı duruşuyla anılması yönünde karar aldı.

Aliyev’in imzaladığı kararda, “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü için canlarını feda eden Vatan Savaşı şehitlerinin anısı, 4 Aralık saat 12. 00’de saygı duruşu ile anılacak.” ifadeleri yer aldı.

Iğdır’da da yürütülen operasyonda şehit düşen Azerbaycan askerleri için bir dakikalık saygı duruşu yapılarak şehitler anıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 27 Eylül’de başlayan ve 10 Kasım’da Ermenistan’ın yenilgisini kabul eden anlaşmaya imza atmasıyla sona eren savaşta 2 bin 783 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu açıklamıştı.

  Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan ordusu 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da Kelbecer’den, 1 Aralık’ta ise Laçın’dan çekilmişti.

Kent Yaşam Haber Merkezi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kılıçdaroğlu Gönüllüleri”Biz yola çıktık”...
Biz yola çıktık, Bize katılın ! Sloganı ile yola çıkan Kılıçdaroglu gönüllüleri kurucusu aynı zamanda...

Haberi Oku