BÖLGEMİZ:
Yöresel Lezzetler Fuarı
 IĞDIR’I HER AÇIDAN TANITMAMIZ GEREKİYOR

   Yöre halkının ve üreticilerinde yoğun ilgi gösterdiği Fuarın açılışını Iğdır Valisi Enver Ünlü ve Iğdır Belediye Başkanı Murat Yigit’le birlikte ilçe ve belde belediye başkanlarının yanı sıra iş ve siyaset dünyasından isim katıldı

 

Açılışta konuşan Vali Ünlü, fuarın yöreğe ve dolayısıyla üreticele katacağı artılara dikkat çekti. Vali Ünlü sözlerine şöyle devam etti: Bal ve Yöresel ürünler fuarına hepiniz hoş geldiniz. Iğdır'ın yöresel ürünlerini ve damak tadına hitap eden lezetlerini yeniden canlandırmak, amacıyla böyle bir etkinlik düzenledik.

  Etkinliğimizin sebebi ise Iğdır’ın Ürünlerinin yeteri kadar tanıtılmadığını gördük bu fuarla en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız. Bölgeye baktığımızda Kars Ardahan tanıtım yönünden ön planda Iğdır ise Kars ve Ardahan’ın gölgesinde kalarak geri planda yer almaktadır.”dedi.

    Vali Ünlü, Düzenlemiş olduğumuz fuar ile en iyi şekilde tanıtım yaparak üreticilerin ürünlerini birinci elden tüketiciye ulaştırmasını sağlamak ve ürettiği malı satarak emeğinin karşılığını almasına da katkı sağlamak istiyoruz."şeklinde konuştu.


              ''İlimizde birçok üreticinin ürettikleri ürünler için Pazar oluşturamadığı ve bu durumunda üreticinin motivasyonunu olumsuz etkilediğini gördüm, bu durumda üretici ürününün elinde kalacağını düşünerek ürettiklerini maliyetinden düşük olarak aracı şirketlere satmaktadır. Tanıtım fuarını düzenlememdeki amaç; üreticilerin ürettikleri ürünleri birinci elden tüketiciye satmasını sağlayarak emeğinin karşılığını aracı şirketler değil de kendisinin almasını sağlamaktır. Iğdır Ovası, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve Türkiye'nin en doğusunda yer alan gerek iklim özellikleri gerekse verimli topraklarıyla şanslı illerimizdendir. Tarımsal potansiyeli, üretim kültürü, coğrafi yapısıyla ve kültürel çeşitliği ile Iğdır geleneksel ve yerel ürünler bakımından zengin iller arasında yer alması hedeflenmektedir. Bunu inşallah hep birlikte başaracağız.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.Vali Enver Ünlü, Protokol ve vatandaşlar konuşmaların ardından fuar alanını gezerek stantlardaki ürünler hakkında bilgi aldı. Bal ve Yöresel ürünlerin yer aldığı ürünlerin sergilendiği fuar bir hafta sürdü.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Ünsal,”Western Armenia (Batı Ermenistan )...

Haberi Oku