DERNEĞİMİZ:
Karaali: Azerbaycan Hükümeti Sorunu Kökten Çözmeli

Ermenistan ve Azerbaycan sınır bölgesinde yer alan Tovuz bölgesi Ermenistan ordusu tarafından top atışı ile vuruldu. Ardından ise Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine Ermenistan ordusu kayıp vererek geri çekildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Tümgeneral Haşimov ve Albay Mirzeyev ile birlikte 5 kişi yaşamını yitirdi” diyerek,  Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmada 7 askerin şehit olduğunu duyurdu.

IĞDIRLILAR AZERBAYCAN’IN YANINDA

Yaşanılan olayların ardından Azerbaycan’da halk sokaklara dökülürken, Türkiye’den ise birçok kurum ve vatandaş kardeş ülke Azerbaycan’a destek mesajları paylaştı. Konuyla ilgili olarak üyelerine birer mesaj gönderen  Iğdırlılar Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Celal Karaali, ‘’İşgalci ve kalleş tutumundan vazgeçmeyen Ermenistan askerlerinin şehit ettiği Azerbaycan ordusuna mensup askerlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun’’ dedi.

‘’SOYKIRIMCI ZİHNİYET DEVAM EDİYOR’’

Ermenistan devletinin 1992’de gerçekleştirdiği askeri saldırılar sonrası, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ve Hocalı kasabasında ”Soykırım” yaptığını hatırlatan Karaali, ‘’Bugünde başka bir noktaya, Tovuz kentine saldırı yapılarak 7 Asker şehit edilmiştir. Dolayısıyla işgalci Ermenistan bölgede ateşle oynamaya devam ediyor ve hem suçlu hem güçlü mantığıyla Azerbaycan topraklarına saldırmaya devam ediyor.

KÖKTEN ÇÖZÜM ŞART

Bu gerçeklerde gösteriyor ki Azerbaycan hükümeti artık bu sorunu kökten çözmek zorunda. İşgal devam ettiği sürece Azerbaycan’a ve Türkiyeye Kafkaslarda huzur gelmeyecek. Başlayan bu savaş Karabağ ve tüm işgal altında bulunan Azerbaycan topraklarının özgürleşmesiyle sonuçlanmalı” diye belirtti.HOCALI’DA NE OLMUŞTU ?

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycan Türk’ü sivillerin Ermenistan'a bağlı Askeri kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

Kent Yaşam Haber Merkezi


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Iğdırlılar derneğinde bayram kutlaması
Sefaköy Iğdırlılar Derneği’nde Ramazan Bayramı sıcak bir buluşmayla kutlandı.

Haberi Oku